[ad_1]

ژنو (رویترز) – Tedros Adhanom Gebreesus مدیرکل WHO روز جمعه گفت که پیشرفت های اخیر در زمینه واکسن COVID-19 مثبت بوده است ، اما سازمان بهداشت جهانی نگران است که منجر به تصور فزاینده همه گیری شده است.

انگلیس روز چهارشنبه واکسن COvID-19 Pfizer Inc را تأیید کرد ، امیدها را افزایش داد که به زودی می تواند به ویروسی تبدیل شود که باعث کشته شدن نزدیک به 1.5 میلیون نفر در سراسر جهان ، کشته شدن اقتصاد جهانی و اختلال در میلیاردها زندگی شده است.

وی گفت: “پیشرفت در زمینه واکسن ها ما را تقویت می کند و اکنون می توانیم نور انتهای تونل را مشاهده کنیم. با این حال ، سازمان جهانی بهداشت نگران تصور فزاینده از پایان همه گیری COVID-19 است.”

تدروس گفت كه همه گیری هنوز راه طولانی در پیش دارد و تصمیماتی كه شهروندان و دولتها اتخاذ می كنند روند آن را در كوتاه مدت و زمانی كه سرانجام همه گیر تمام می شود تعیین می كنند.

وی گفت: “ما می دانیم که سال سختی است و مردم خسته اند ، اما در بیمارستان هایی که با ظرفیت یا بالاتر کار می کنند ، سخت ترین کار ممکن است”.

“حقیقت این است که در حال حاضر انتقال ویروس COVID-19 در بسیاری از نقاط بسیار زیاد است ، که فشار زیادی را به بیمارستان ها ، واحدهای مراقبت های ویژه و کارکنان بهداشت وارد می کند.”

این ویروس یک سال پیش در ووهان چین ظاهر شد ، زیرا گزارش شد بیش از 65 میلیون نفر به ویروس کرونا در سراسر جهان آلوده شده اند و 1.5 میلیون نفر درگذشته اند.

دو واکسن امیدوار کننده می تواند به زودی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای استفاده اضطراری تأیید شود و حدود 20 میلیون آمریکایی می توانند در سال جاری واکسینه شوند و این امر به مهار روند ویروس در کشور آسیب دیده در جهان کمک می کند.

مایک رایان ، بهترین متخصص اورژانس سازمان جهانی بهداشت ، نیز روز جمعه پس از انتشار واکسن ها نسبت به خود ارادی هشدار داد و گفت که اگرچه اینها قسمت اصلی مبارزه با COVID-19 هستند ، اما واکسن ها به تنهایی نمی توانند همه گیر را پایان دهند.

وی گفت: “واکسن ها COVID صفر نیستند.”

رایان گفت برخی از کشورها مجبورند برای مدتی اقدامات کنترل بسیار قوی را در آینده حفظ کنند یا خطر “انفجار” در موارد و یویانگ بیماری همه گیر را داشته باشند.

وی بدون اشاره به كشورهای خاص گفت: “در بعضی از كشورها در یک مقطع بزرگ قرار داریم. در بعضی از كشورها در حال حاضر سیستم های بهداشتی در حال فروپاشی هستند.”[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر