تاریخچه نوحه خوانی در اهل بیت

نوحه‌خوانی به عنوان شیوه‌ای برای بیان عشق و ارادت به اهل بیت (ع)، از دوران قدیم در این مذهب مورد است

توسط مدیر سایت در 25 تیر 1402

نوحه‌خوانی به عنوان شیوه‌ای برای بیان عشق و ارادت به اهل بیت (ع)، از دوران قدیم در این مذهب مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در ابتدا، نوحه‌خوانی بیشتر به صورت شعرسرایی و بازگو کردن قصه‌های تاریخی و اسطوره‌ای اجرا می‌شد. با گذر زمان، نوحه‌خوانی به شکلی هنرمندانه‌تر و با استفاده از موسیقی و صداهای بلندتر به کار گرفته شد.

 

در دوران امویان و عباسیان، نوحه‌خوانی به عنوان یک شکل از تعبیر شعر و قصه‌های تاریخی و مذهبی برای بیان احساسات و ارادت به اهل بیت (ع) بیشتر مورد توجه قرار گرفت. در این دوران، نوحه‌خوانی به صورت گروهی و با حضور نوازندگان سازهای مختلف اجرا می‌شد و به عنوان یکی از شیوه‌های برجسته بیان ارادت و عشق به اهل بیت شناخته می‌شد.

 

در دوران صفویه، نوحه‌خوانی به عنوان یکی از شاخه‌های موسیقی سنتی ایران، با توسعه و تغییراتی که در این دوره در موسیقی صورت گرفت، به یکی از شاخه‌های مهم موسیقی سنتی ایران تبدیل شد. نوحه‌خوانی در این دوره به صورت فردی و با حضور کمتری اجرا می‌شد و با استفاده از صدای خود و بازگو کردن شعر و قصه‌های مرتبط با اهل بیت، نوحه‌خوانان به شنوندگان کمک می‌کردند تا بهترین حالت تسلیت و عزاداری را در مراسم‌های مذهبی و عزاداری به خرج دهند.

 

در دوران معاصر نیز، نوحه‌خوانی به عنوان یکی از شاخه‌های موسیقی سنتی ایران، همچنان با اجراهای زیبا و شنیدنی خود، به یادگاری تاریخی ماندگار اهل بیت (ع) پایبند است و هنوز هم در مراسم‌های دینی و عزاداری از آن استفاده می‌شود.

 

نوحه‌خوانی به عنوان یک شیوه بیانی برای بیان احساسات و عشق و ارادت به اهل بیت (ع)، همچنان در ایران و برخی کشورهای اسلامی، به خصوص در مناسبت‌های عزاداری شهادت اهل بیت (ع)، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه از موسیقی، نوحه‌خوان با استفاده از صدای خود و بازگو کردن شعرهای مرتبط با اهل بیت، به شنوندگان کمک می‌کند تا بهترین حالت تسلیت و عزاداری را در مراسم‌های مذهبی و عزاداری به خرج دهند.

 

اجرای نوحه‌خوانی در ایران و برخی کشورهای اسلامی، به شکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد. در بعضی مناطق، نوحه‌خوانی به صورت گروهی و با حضور نوازندگان سازهای مختلف اجرا می‌شود. در این حالت، نوحه‌خوانان به صورت مشترک و با استفاده از آواز و سازهای مختلف، شعرهای مرتبط با اهل بیت (ع) را اجرا می‌کنند.

 

همچنین، در بعضی مناطق، نوحه‌خوانی به صورت فردی و با حضور کمتری اجرا می‌شود. در این حالت، نوحه‌خوان با استفاده از صدای خود و بازگو کردن شعرهای مرتبط با اهل بیت (ع)، به شنوندگان کمک می‌کند تا بهترین حالت تسلیت و عزاداری را در مراسم‌های مذهبی و عزاداری به خرج دهند.

 

نوحه‌خوانی در ایران به خصوص در مناسبت‌های مذهبی و عزاداری‌های مرتبط با اهل بیت (ع) اجرا می‌شود. در بعضی از مراسم‌های عزاداری، نوحه‌خوانان با شعرسرایی و ذکر نام امامان و اهل بیت (ع)، حضور شنوندگان را به تسلیت و عزاداری تشویق می‌کنند. این نوع از موسیقی به دلیل قدرت تأثیرگذاری بالایی که بر روی احساسات و عواطف شنوندگان دارد، به عنوان یکی از شیوه‌های برجسته بیان ارادت و عشق به اهل بیت و خاطره شهادت آنان شناخته می‌شود.


مداحی

منبع