[ad_1]دکتر دیوید تیچی

یادداشت سردبیر: آخرین اخبار و رهنمودهای COVID-19 را در مرکز منابع Medscape Coronavirus بیابید.

بر اساس مطالعه نشانگرهای زیستی ، SARS-CoV-2 گاهی اوقات به عروق خونی کودکان آسیب می زند ، عواقبی که می تواند ده ها سال پس از فروپاشی عفونت ظاهر شود.

دکتر دیوید تیچی ، انکولوژیست و متخصص خون در بیمارستان کودکان فیلادلفیا ، پنسیلوانیا ، گفت: بسیاری از کودکان در این مطالعه معیارهای بالینی میکروآنژیوپاتی ترومبوتیک (TMA) را داشتند.

وی گفت: حتی کودکان مبتلا به COVID-19 خفیف یا بدون علامت نیز ممکن است TMA داشته باشند که احتمال سلامتی آنها در طولانی مدت خطرناک است. اخبار پزشکی Medscape. “ما نمی توانیم فقط تصور کنیم که همه کودکان مبتلا به SARS-CoV-2 عملکرد خوبی دارند.”

اما وی تأکید کرد که این یافته مقدماتی است ، عواقب آن نامشخص است و روشهای درمانی موجود می توانند خطر را کاهش دهند.

Teachey و همکارانش یافته ها را در خون پیشرفت می کند.

در بزرگسالان مبتلا به COVID-19 ، آسیب به سلولهای اندوتلیال رگهای خونی کوچک می تواند منجر به TMA شود ، منجر به کم خونی همولیتیک ، ترومبوسیتوپنی و گاهی اوقات آسیب به اندام شود.

تیچی گفت: در کودکان مبتلا به سرطان ، TMA با افزایش خطر بیماری های شدید پایان زندگی مانند فشار خون بالا ، آسیب زودرس کلیه یا بیماری های قلبی عروقی همراه است. “این می تواند پیام دهنده موارد جدی تری باشد که وقتی سن شما بسیار بیشتر می شود ، یکی از دلایل نیاز به مطالعه آن است.”

TMA می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که بی نظمی مکمل باعث تشکیل غیرمنظم کمپلکس حمله غشای C5b9 شود. و C5b9 محلول (sC5b9) نیز می تواند به عنوان نشانگر زیستی بیماری عمل کند.

اکثر کودکان مبتلا به COVID-19 هیچ علائمی ندارند یا فقط خفیف هستند. برخی از آنها ، اغلب نوجوانان با سایر مشکلات سلامتی ، دچار علائم شدید تنفسی می شوند که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.

برخی مبتلا به سندرم التهابی چند سیستمه در کودکان (MIS-C) می شوند ، سندرم فوق التهابی که در شرایط عفونت اخیر SARS-CoV-2 با تب ، التهاب و اختلال عملکرد ارگان مشخص می شود. همانطور که از نام آن پیداست ، این بیماری در بزرگسالان بسیار نادر است.

MIS-C شدید شامل شوک و فروپاشی قلب و عروق است ، تا 80٪ از مبتلایان نیاز به مراقبت در بخش مراقبت های ویژه کودکان دارند. به نظر می رسد این یک بیماری پس از عفونت با واسطه ایمنی است ، متفاوت از سایر تظاهرات SARS-CoV-2. این می تواند هفته ها یا ماه ها پس از آلودگی با SARS-CoV-2 رخ دهد و بنابراین جدا از COVID-19 در نظر گرفته می شود.

برای آزمایش اینکه آیا ویروس در کودکان باعث TMA می شود ، تیچی و همکارانش 50 بیمار اطفال بستری در بیمارستان مبتلا به عفونت حاد SARS-CoV-2 را بررسی کردند و یافته های آزمایشگاهی را با 26 کودک بدون عفونت مقایسه کردند.

آنها دریافتند که میزان sC5b9 در مبتلایان بیشتر از افراد آلوده نیست. افراد مبتلا به عفونت نیز سطح sC5b9 بالاتر از حد نرمال داشتند (257 ng / ml یا کمتر). حداقل COVID-19 به عنوان “یافته تصادفی COVID-19 در طول آزمایش معمول قبل از پذیرش یا یک روش یا کسانی که علائم خفیف COVID-19 دارند و به تهویه مکانیکی غیرتهاجمی نیاز ندارند” تعریف شده است.

جدول. سطح sC5b9 در کودکان مبتلا به COVID-19

گروه یادگیری متوسط ​​sC5b9 ، ng / mL محدوده بین ذرات
حداقل COVID-19 (n = 21) 392 244-622
سنگین COVID-19 (n = 11) 646 203-728
MIS-C (n = 18) 630 359-932
کنترل (26 نفر) 57 9-163

MIS-C = سندرم التهابی چند سیستم در کودکان. sC5b9 = C5b9 محلول

سطح sC5b9 در کودکان با و بدون عفونت به طور قابل توجهی متفاوت است (پ 001/0) ، اما نه در میان کسانی که شدت عفونت متفاوت دارند.

افزایش در sC5b9 با اوج سطح کراتینین خون و نیتروژن اوره ارتباط دارد و در بیماران با اختلال حاد کلیوی بیشتر است. و شواهدی از اختلال حاد کلیه در 10٪ از بیماران با حداقل COVID-19 ، 36٪ با COVID-19 شدید و 28٪ با MIS-C وجود دارد.

محققان توانستند برای 34 بیمار اسمیر خون محیطی بدست آورند. آنها شیستوسیت ها ، شاخص دیگر TMA را در 45٪ از بیماران با حداقل COVID-19 ، 87٪ با COVID-19 شدید و 87٪ با MIS-C یافتند.

از 19 بیمار مبتلا به لکه خون موجود ، شمارش کامل خون و سطح لاکتات دهیدروژناز ، 17 نفر (89٪) معیارهای بالینی TMA را داشتند. سطح sC5b9 مانند بیمارانی که معیارهای TMA را ملاقات کرده و آنها را برآورده نکرده اند ، افزایش یافت.

تیچی گفت ، قبل از اینکه پزشکان بتوانند از نشانگرهای زیستی برای TMA در کودکان مبتلا به SARS-CoV-2 استفاده کنند ، تحقیقات بیشتری لازم است.

وی گفت: “ما می توانیم درک کنیم که این در واقع هیچ پیامد بالینی ندارد ، زیرا آنها ویروسی دارند که باعث تحریک رگ های خونی آنها می شود ، اما آنها کودک هستند و با موارد مختلف بهبود می یابند.” . وی افزود: “یا ما می توانیم دریابیم كه در درصدی از كودكان مبتلا به عفونت SARS-CoV-2 كه نسبتاً سالم به نظر می رسند ، می تواند به رگ های خونی آسیب برساند و منجر به عوارض طولانی مدت شود.”دکتر استوارت برگر

دکتر استوارت برگر ، رئیس قلب و عروق در بیمارستان کودکان لوری و دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو ، ایلینوی ، موافقت کرد که این کشف به یک زمینه مهم تحقیق اشاره دارد. وی گفت: “این ممکن است امروز یا فردا به ما کمک نکند ، اما برخی از مفاهیم جالب در مورد پاتوفیزیولوژی را مطرح می کند.”

به عنوان مثال ، اگر sC5b9 اثبات کننده زیست پیش بینی کننده قابل اعتمادی برای MIS-C باشد ، ممکن است به شما کمک کند کودکانی که آزمایش SARS-CoV-2 مثبت دارند باید دقیقاً کنترل شود.

تیچی گفت ، اگر تحقیقات بیشتر اهمیت پروتئین های مکمل در TMA را تأیید کند ، داروهای موجود که این پروتئین ها را هدف قرار می دهند ممکن است مفید باشند. یکی از این داروها ، eculizumab ، یک درمان اصلی برای پیوند سلول های بنیادی خونساز در TMA است. با این حال ، این روش های درمانی به دلیل عوارض جانبی مرتبط ، احتمالاً برای بیماران شدید اختصاص دارد. وی گفت كه ممكن است رقیق كننده های خون نیز نقش داشته باشند.

Blood Adv. سال 2020 4: 6051-6063. متن کامل

لایرد هریسون در مورد علم ، بهداشت و فرهنگ می نویسد. کارهای وی در مجلات ملی ، روزنامه ها ، رادیو عمومی و وب سایت ها ظاهر شده است. او در حال کار بر روی رمانی در مورد واقعیت های جایگزین در فیزیک است. به او در lairdharrison.com سر بزنید یا او را دنبال کنید توییتر:LairdH

Medscape را در فیس بوک دنبال کنید ، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب.[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر