[ad_1]

یک متاآنالیز جدید به داده های پشتیبانی از استفاده از آزمایش خون که سلولهای تومور در گردش (CTC) را اندازه گیری می کند ، به عنوان یک روش سریع برای تعیین اینکه آیا درمان سرطان پستان متاستاتیک م workingثر است یا نه ، اضافه می شود.

نتایج CTC تقریباً 4 هفته پس از شروع درمان در دسترس است. تصویربرداری متداول پس از حدود 3 ماه انجام می شود.

اما این متخصص متقاعد نشده است که این روش در حال حاضر برای استفاده بالینی آماده است و پیشنهاد می کند که فعلاً باید ابزاری برای استفاده در تحقیقات باقی بماند.

متاآنالیز جدید ، که شامل داده های مربوط به بیش از 4000 بیمار بود ، نشان داد که وجود یا عدم وجود CTC “به شدت” بقای کلی (OS) را پیش بینی می کند.

میانگین سیستم عامل برای بیماران بدون CTC پایه و در زمان پیگیری بالاترین (47 ماه) است. در مقابل ، متوسط ​​سیستم عامل برای بیماران مبتلا به CTC در هر دو زمان کوتاهترین (17.8 ماه) بود.

خطر مرگ در بیماران گروه دوم بیش از 200٪ بیشتر از گروه اول است.دکتر ولفگانگ جانی

ولفگانگ جانی ، دکترای تحقیق ، از بیمارستان دانشگاه اولم ، اولم ، آلمان ، گفت: “نتایج” پتانسیل بالقوه برای کاربرد بالینی “نظارت CTC را به عنوان نشانگر پاسخ زود هنگام در سرطان پستان متاستاتیک بیان می کند. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین درباره سمپوزیوم مجازی سرطان پستان در سان آنتونیو (SABCS) 2020 ، جایی که مطالعه جدید این هفته ارائه می شود ، صحبت کرد.

محققان می گویند یافته های این متاآنالیز به ادبیات اضافه می شود که در آن “چندین مطالعه کاربرد بالینی را نشان می دهند” برای اندازه گیری سطح CTC به عنوان ابزاری برای ارزیابی وضعیت پاسخ در بیماران مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک.

دکتر ویرجینیا کاکلامانی ، از مرکز علوم بهداشتی در دانشگاه تگزاس ، سان آنتونیو ، تگزاس ، که همچنین گفت -کارگردان

کاکلامانی گفت: “داده های قبلی آزمایش های بالینی تصادفی نشان می دهد که ارزیابی CTC برای بیماران مفید نیست (در مقابل عدم ارزیابی)” اخبار پزشکی Medscape.

کاکلامانی نحوه عملکرد ارزیابی های CTC را در عمل توضیح داد. وی توضیح داد: “شما این آزمایشات را برای گردش سلول های توموری انجام می دهید و به عنوان مثال می بینید كه تعداد در حال افزایش است. قرار است درمان م notثر نباشد. بنابراین شما درمان را تغییر می دهید.” این الگو می تواند هر 3 تا 4 هفته تکرار شود و منجر به سمیت بیشتر شود ، که به نوبه خود می تواند هرگونه فایده درمان را نفی کند.

با این حال ، وی خاطرنشان کرد که تاکنون داده های کلیدی مربوط به دوران شیمی درمانی است و منعکس کننده درمان های هدفمند نیست که ممکن است مهم باشد. علاوه بر این ، توانایی جدیدتر در ارزیابی و شناسایی DNA تومور در گردش ممکن است به پزشکان اجازه دهد که داروها را به جهات ترسیم کنند ، که ممکن است تأثیر بیشتری بر نتایج سرطان داشته باشد.

کاکلامانی در یک کنفرانس خبری گفت که CTC در حال حاضر به بهترین وجه توسط محققان مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا به طور قطعی برای بهبود نتایج بیمار ثابت نشده است.

محقق جیانی به این توصیف اعتراض نکرد.

اما در یک بیانیه مطبوعاتی ، وی پیشنهاد داد که CTC ها در حال حاضر می توانند توسط پزشکان استفاده شوند.

جیانی در بیانیه مطبوعاتی گفت: “این داده ها نشان می دهد كه پویایی CTC ممكن است مسیر بیماری را بیش از چهار هفته پس از شروع درمان پیش بینی كند.” “این یک مزیت نسبت به روش های معمول تصویربرداری است و می تواند به پزشکان کمک کند خیلی زود در مورد ادامه درمان تشخیص دهند.”

اما تا نقطه کاکلامانی ، مقاله ای منتشر شده در ماه گذشته در JAMA Oncology نشان داد که استفاده از CTC در مقایسه با استفاده از سایر عوامل بالینی در تعیین انتخاب غدد درون ریز یا شیمی درمانی ، مزایای بالینی قابل توجهی ندارد. در این مطالعه تصادفی در اروپا با حضور زنان مبتلا به HR مثبت ، HER منفی سرطان پستان ، بقای بدون پیشرفت در هر دو بازو مشابه بود ، همانطور که توسط اخبار پزشکی Medscape. با این حال ، استفاده از شیمی درمانی (و سمیت همزمان) در بین زنان در بازوی CTC بیشتر است ، که توسط کارشناسانی که در این مطالعه شرکت نمی کنند ، نتیجه نامطلوبی تلقی می شود.

جزئیات نتایج نظرسنجی

برای مطالعه خود ، جانی و همکارانش یک تحلیل کلی جامع از داده های موجود در سراسر جهان انجام دادند. آنها 4،079 بیمار مبتلا به سرطان متاستاتیک پستان را که در آزمایشات بالینی قبلی تحت اندازه گیری پایه و پیگیری CTC (حداقل یک مورد ، با میانه 29 روز بعد) قرار گرفتند ، شناسایی کردند.

محققان برای تعیین اینکه آیا به سیستم عامل مربوط هستند یا خیر ، تغییرات سطح CTC را بین ابتدا و پیگیری تجزیه و تحلیل کردند.

از 2961 بیمار که در ابتدا CTC مثبت بودند ، 1855 پس از شروع درمان (مثبت / مثبت) CTC مثبت باقی مانده و 1106 بیمار به وضعیت منفی CTC (مثبت / منفی) روی آوردند.

از 1118 بیمار که CTC منفی بودند در ابتدا ، 813 CTC منفی (منفی / منفی) باقی مانده و 305 CTC مثبت (منفی / مثبت) شدند.

همانطور که در بالا ذکر شد ، میانگین سیستم عامل در بیمارانی که منفی / منفی بودند (47 ماه) بالاترین بود ، پس از آن بیمارانی که مثبت / منفی بودند (32.2 ماه) ، منفی / مثبت (29 ، 6 ماه) و مثبت / مثبت (17.8 ماه).

نسبت های خطر که گروه مرجع منفی / منفی است برای گروه مثبت / منفی 1.52 ، برای گروه منفی / مثبت 74/1 و برای گروه مثبت / مثبت 15/3 است (پ <.0001 برای همه گروه ها).

یانی گفت ، این پویایی CTC در همه زیر انواع سرطان پستان دیده شده است.

یانی در بیانیه مطبوعاتی گفت: “این داده ها نشان می دهد كه پویایی CTC می تواند مسیر بیماری را بیش از چهار هفته پس از شروع درمان پیش بینی كند.” “این یک مزیت نسبت به روشهای معمولی تصویربرداری است و می تواند به پزشکان کمک کند خیلی زود تشخیص دهند که آیا باید درمان ادامه یابد. همچنین بسیار اطمینان بخش است که پویایی CTC نتایج مربوط به انواع مختلف زیر سرطان پستان را پیش بینی می کند.”

این مطالعه توسط Menarini Silicon Biosystems ، سازندگان CellSearch ، یک آزمایش CTC برای همه بیماران و مطالعات متاآنالیز مورد استفاده قرار گرفت. یانی کمک هزینه تحقیقاتی خود را از Menarini Silicon Biosystems دریافت کرد. سایر نویسندگان تحقیق با صنایع بهداشت و درمان ارتباط مالی دارند. کاکلامانی هزینه های مشاوره را از Amgen ، Eisai ، Puma ، Celldex ، AstraZeneca و Athenex دریافت کرده است. هزینه های خدمات غیر CME که مستقیماً از منافع تجاری یا نمایندگان آنها از Pfizer ، Celgene ، Genentech ، Genomic Health ، Puma ، Eisai و Novartis دریافت می شود. و یک مطالعه با Eisai به نتیجه رسانده است.

سمپوزیوم سرطان پستان در سن آنتونیو (SABCS) 2020: خلاصه GS4-08. ارائه شده در 9 دسامبر سال 2020

نیک ملکاهی یک روزنامه نگار ارشد برنده جایزه در Medscape است. او قبلاً به عنوان فریلنسر در HealthDay و MedPageToday کار می کرد و یک خط تلفنی در WashingtonPost.com ، MSNBC و Yahoo داشت. ایمیل: nmulcahy@medscape.net و در توییتر: MulcahyNick.

برای کسب اطلاعات بیشتر از Medscape Oncology ، با ما همراه باشید توییتر و فیس بوک[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر