CREDENCE پشتیبانی داده های جدید استفاده از مهارکننده SGLT2 در پیشرفته CKD


در یک تجزیه و تحلیل post-hoc از مطالعه CREDENCE ، هیچ سیگنال ایمنی وجود ندارد که مهار کننده canagliflozin سدیم cotransporter 2 (SGLT2)اینوکانا، Janssen) در بیماران با میزان فیلتراسیون پیش بینی شده گلومرولی (eGFR) که به زیر 30 میلی لیتر در دقیقه در 1.73 متر رسید ، ادامه یافت.2.

به طور کلی ، 4٪ از بیماران (174 نفر) دارای سطح eGFR بودند که به زیر 30 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر رسید2 بین غربالگری و تصادفی در CREDENCE ، که نشان داد کاناگلیفلوزین به طور قابل توجهی خطر نارسایی کلیه و حوادث قلبی عروقی را در 4000 شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری مزمن کلیه کاهش می دهد.

“مزیت مداوم کاناگلیفلوزین در جمعیت CREDENCE عمومی و در بیماران با eGFR <30 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر2 تصادفی سازی نشان می دهد تا زمانی که دیالیز یا پیوند کلیه شروع نشود ، هیچ دلیلی برای قطع درمان وجود ندارد. “دکتر جورج ال. باکریس ، دانشگاه شیکاگو ، ایلینوی و همکارانش نتیجه گرفتند.

“ما شروع درمان با یک مهار کننده SGLT2 را در eGFR <30 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر توصیه نمی کنیم.2 تا زمانی که نتایج سایر آزمایشات معلق حاصل نشود ، “آنها در مقاله جدیدی که در تاریخ 19 نوامبر به صورت آنلاین منتشر شد هشدار دادند مجله بالینی انجمن نفرولوژی آمریکا.

در یک سرمقاله همراه ، سوفیا زونگاس ، MBBS ، PhD و Kevan R. Polkinghorne ، دکترای دانشگاه موناش در ملبورن ، استرالیا ، به نتایج مشابهی رسیدند.

آنها می نویسند ، این تحلیل جدید CREDENCE “قانع کننده” است.

با این حال ، “تا [results from ongoing trials become available]، برای پزشکان منطقی به نظر می رسد شروع مهارکننده های SGLT2 بر اساس شاخص فعلی (بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری کلیوی پروتئینوریک با eGFR> 30) ، بیماران را از نزدیک تحت نظر بگیرند و بر اساس تحمل فردی ، حتی در مواردی که eGFR کمتر باشد ، درمان را ادامه دهند. 30 یا تا شروع دیالیز مزمن یا پیوند کلیه “، آنها یادداشت می کنند.

“شواهد در حال رشد است ، که عالی است.”

محققان و ویراستاران اظهار داشتند که انتظار دارند تجزیه و تحلیل بیشتری در مورد نتایج مطالعه DAPA-CKD (داپاگلیفلوزین و پیشگیری از عوارض جانبی در بیماری مزمن کلیه) انجام شود که شرکت کنندگان را با eGFR حداکثر 25 میلی لیتر در دقیقه در 1.73 متر استخدام می کند.2.

و داده های حاصل از مطالعه حفاظت قلبی و کلیوی با ایمپاگلیفلوزین (EMPA-کلیه) ، که شامل بیماران با eGFR تا 20 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر بود2، با یا بدون پروتئینوریا ، همچنین اطلاعات بیشتری را ارائه می دهد.

به گفته Zoungas و Polkinghorne: “اطلاعات موجود در این دو مطالعه ، در صورت دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد ایمنی و اثربخشی مهاركننده های SGLT2 در افراد با eGFR بسیار پایین و فاقد پروتئینوریا فراهم خواهد كرد.”

باكریس و همكارانش همچنین انتظار دارند كه یافته های مربوط به تأثیر داپاگلیفلوزین در بیماران غیر دیابتی مبتلا به پروتئینوریا (DIAMOND) باشد ، مشاركت كنندگانی كه دارای eGFR حداكثر 25 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر هستند.2.

حتما بخوانید:
زیرنویس های فارسی فیلم After We Collided

نتایج مطالعه DAPA-CKD برای اولین بار در جلسه انجمن قلب و عروق اروپا (ESC) 2020 گزارش شد و ماه آینده در مجله پزشکی نیوانگلند. یافته ها نشان داد که داپاگلیفلوزین در صورت اضافه شدن به درمان استاندارد در هر دو بیمار مبتلا به CKD و فاقد دیابت ، میزان وقوع قابل توجهی در CKD را به طور متوسط ​​39 درصد در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.

زونگاس در یک ایمیل به “این تجزیه و تحلیل زیرگروه با eGFR <45 یا 45 پوند" را ارائه می دهد. اخبار پزشکی Medscape.

“تجزیه و تحلیل داده های اضافی که از DAPA-CKD انتظار داریم در گروه با eGFR بسیار کم (<30 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر است)2) ، “وی ادامه داد” ، و به یافته های اعتبار افزوده و به ما اطمینان بیشتری در استفاده می دهد [of SGLT2 inhibitors] با بیماری کلیوی پیشرفته تر ”

زونگاس گفت: “تعداد كل مورد مطالعه در این سطح هنوز نسبتاً كم است ، اما همه سازگار است.” “شواهد در حال رشد است ، که عالی است.”

همانطور که قبلا توسط گزارش شده است اخبار پزشکی Medscape، تعدادی از کارشناسان اظهار داشتند که آنها معتقدند آستانه استفاده از مهارکننده های SGLT2 می تواند زیر eGFR 30 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر باشد2 پس از تجزیه و تحلیل بیشتر توسط DAPA-CKD در دسترس است.

باکریس گفت اخبار پزشکی Medscape ، “مهار کننده های SGLT2 ، صرف نظر از وضعیت دیابت ، عوامل کاهش دهنده قلب و عروق هستند – این داروها در بیماری های غیر دیابتی و نارسایی قلبی مزایایی دارند.”

وی گفت: “با استفاده از DAPA-CKD و تجزیه و تحلیل ما ، مشخص است كه اگر از eGFR 25 یا بالاتر شروع كنید ، هنوز مزایای آن همچنان وجود دارد.” مهم است ، “اما برچسب فعلی در ایالات متحده چنین گفته است [an SGLT2 inhibitor] این می تواند تا eGFR 30 شروع شود و اگر یک باشد ادامه یابد. “

بیماری دیابتی در مراحل آخر

“تا کنون ، اساس مدیریت بیمار با [diabetic kidney disease and] eGFR بسیار کم (مرحله اواخر 4 و مرحله 5 CKD) از نزدیک تحت نظارت قرار گرفت و یا برای درمان جایگزینی کلیه آماده شد ، “اشاره کردند Zoungas و Polkinghorne.

CREDENS تصادفی 4401 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 ، eGFR 30 -> 90 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر2و نسبت آلبومین ادرار به کراتینین> 300 تا 5000 میلی گرم در گرم.

مطالعه حاضر داده های 84 بیمار در گروه کاناگلیفلوزین و 90 بیمار در گروه دارونما را تجزیه و تحلیل کرد که eGFR آنها به زیر 30 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر رسید2 حدود 29 روز قبل از تصادفی سازی.

بیماران در هر دو گروه دارای مدت مشابه دیابت (17 سال) ، A1c (8.1٪) ، فشار خون (76/139 میلی متر جیوه) و نسبت آلبومین به کراتینین بودند. آنها به طور متوسط ​​65 سال سن داشتند ، 61٪ مرد و 66٪ سفید پوست بودند.

حتما بخوانید:
حتی بیشتر زنان ممکن است شیمی درمانی را برای سرطان پستان کنار بگذارند

محققان به طور منظم در طی پیگیری 2.6 ساله ، عوارض جانبی و eGFR را ارزیابی کردند.

بیماران با eGFR <30 یا ≥ 30 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر2 دارای سطوح مشابه نارسایی کلیه (به ترتیب نسبت خطر 0.67 و 0.70) و حوادث بزرگ قلبی عروقی بود ، اگرچه به دلیل کم بودن حجم نمونه و تعداد اندک حوادث ، فواصل اطمینان گسترده و با هم تداخل داشتند ، که نشان دهنده عدم اطمینان است.

میانگین نرخ کاهش eGFR 66٪ کمتر بود (-1.30 در مقابل -3.83 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر)2Zoungas و Polkinghorne خاطرنشان كردند: / در سال) در گروه كاناگلیفلوزین و نسبت آلبومین به كراتینین ادرار در گروه كاناگلیفلوزین 33٪ كمتر بود.

“مهمتر از همه ، آنها افزودند ، بروز آسیب حاد كلیه در گروه كاناگلیفلوزین از دارونما تفاوتی نداشت و هیچ افت حاد برگشت پذیر در eGFR مشاهده نشد (3 هفته پس از شروع درمان).”

“همانطور که انتظار می رفت” ، آنها ادامه دادند ، به طور کلی عوارض جانبی شدید ، قطع درمان و قطع آن به دلیل عوارض جانبی در <30 در مقابل ml 30 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر بیشتر بود2 گروه eGFR.

کتواسیدوز اوگلیسمیک در تجزیه و تحلیل post-hoc گزارش نشده است

با این حال ، در این تجزیه و تحلیل post-hoc ، تعداد وقایع مبتلا به کتواسیدوز اوگلیسمی گزارش نشده است ، که به گفته ویراستاران “حذف مهمی” است زیرا 10 برابر بیشتر خطر ابتلا به کتواسیدوز euclycemic با canagliflozin در جمعیت عمومی مطالعه وجود دارد .

آنها نوشتند: “درک خطر این عارضه جدی برای این جمعیت آسیب پذیر بیمار (که قبلاً در معرض خطر اسیدوز اورمیک هستند) برای تجویز ایمن بسیار مهم است.”

“امیدواریم که آزمایشات و مشاهدات بیشتر در دنیای واقعی بتواند این نگرانی را برطرف کند. در آموزش میان مدت و عمیق بیمار در مورد استفاده مناسب از یک مهار کننده ناشتا SGLT2 ، روش ها و روزهای بیمارستان به حداقل رساندن خطر ناتوانی “

باکریس و همکارانش می گویند که از یانسن در رابطه با نقش خود در کمیته راهبری CREDENCE از هزینه تحقیق و مشاوره پشتیبانی دریافت کرده اند. زونگاس گزارش پرداختی را از دانشگاه الی لیلی ، بوهرینگر-اینگلهایم ، MSD ، AstraZeneca ، Novo Nordisk ، Sanofi و Servier به منظور شرکت در هیئت های مشورتی ، کمیته های تخصصی یا جلسات آموزشی خارج از کار ارائه شده به دانشگاه موناش ارائه داد. چرنی اعلام کرد که یک مشاور است و بودجه تحقیقاتی را از AstraZeneca و چندین شرکت دیگر دریافت کرده است.

Clin J Am Soc Nephrol. منتشر شده بصورت آنلاین در 19 نوامبر 2020. مقاله ، ویرایش شده است

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دیابت و غدد درون ریز ، ما را دنبال کنید توییتر و فیس بوک
منبع: ketabche-online.ir