[ad_1]

هفت مقیاس مختلف طراحی شده برای شناسایی بیماران مبتلا به سکته مغزی علامت دار با انسداد رگ قدامی بزرگ (sLAVO) در شرایط پیش بیمارستانی ، دقت خوب ، ویژگی بالا و حساسیت کم را در یک مطالعه جدید نشان داد.

محققان دریافتند که دو مقیاس ، مقیاس موتور لس آنجلس (LAMS) و ارزیابی سریع انسداد شریانی (RACE) بالاترین دقت را نشان می دهند ، اگرچه مقیاس RACE ممکن است به آموزش متمرکزتر نیاز داشته باشد.

نویسندگان گزارش می دهند: “مطالعه ما اولین دانش ما است که اعتبار خارجی را در این زمینه فراهم می کند ، و همچنین مقایسه مستقیم مقیاس های مختلف برای پیش بینی sLAVO را ارائه می دهد.”

این مطالعه در تاریخ 30 نوامبر به صورت آنلاین منتشر شد عصب شناسی JAMA.دکتر نیایکا کرویت

کارکنان آمبولانس که از یک بیمار مشکوک به سکته مغزی بازدید می کنند باید تصمیم بگیرند که به کدام بیمارستان مراجعه کنند – یک مرکز سکته مغزی جامع که می تواند درمان اندوواسکولار را انجام دهد ، یا یک مرکز سکته مغزی اولیه فقط برای ترومبولیز و انتقال احتمالی برای درمان اندوواسکولار در صورت نویسنده ارشد Nyika D. Kruyt ، PhD ، مرکز پزشکی دانشگاه لیدن ، لیدن ، هلند ، توضیح داد. فقط درصد کمی از بیماران واجد شرایط درمان اندوواسکولار هستند – کسانی که انسداد رگ قدامی بزرگ دارند.

کروت گفت: “زمان لازم برای انتقال از مرکز اصلی به سکته مغزی طولانی است ، حتی اگر بیمارستان ها فاصله چندانی نداشته باشند ، به دلیل آماده سازی بیمار برای جابجایی و انتظار برای آمبولانس.” “بسیار خوب خواهد بود اگر ما بتوانیم بیماران sLAVO را در محل تشخیص دهیم و آنها را در مرکز مربوطه توزیع کنیم.

“چندین مقیاس طراحی شده است که توسط امدادگران برای شناسایی این بیماران استفاده می شود ، اما در محل توسط کارگران آمبولانس تأیید نشده اند. ما این تحقیق را برای تأیید این مقیاس ها انجام دادیم.”

محققان از یک بررسی ادبی که قبلاً منتشر شد ، هفت مقیاس بالینی را پیدا کردند که احتمالاً مورد استفاده قرار می گیرند. هر مقیاس شامل ترکیبات مختلفی از آزمایشات برای ارزیابی خصوصیاتی مانند آفازی و درجه فلج است. برای مطالعه حاضر ، تمام عناصر بالینی موجود در مقیاس های مختلف در یک برنامه ذکر شده است ، و از پیراپزشکان خواسته شد تا پس از ارزیابی بیمار ، اما قبل از ترک آمبولانس ، برنامه را کامل کنند.

کروت توضیح داد: “هر مقیاس نیازی به ارزیابی کامل توسط امدادگر نداشت ، اما بازسازی کامل هر مقیاس با ترکیب اشیا used مورد استفاده در بیش از یک مقیاس امکان پذیر بود ؛ مانند نیروی حرکتی یا آفازی.”

این نظرسنجی بین ژوئیه 2018 و اکتبر 2019 در یک مرکز بزرگ شهری در هلند با حدود 2 میلیون نفر جمعیت انجام شده است. این شامل دو سرویس مختلف اورژانس ، سه مرکز جامع سکته مغزی و چهار مرکز سکته مغزی اولیه است.

این مطالعه شامل 2007 بیمار متوالی 18 ساله یا بالاتر بود که کد سکته حاد برای آنها فعال شده و داده های وزنی در دسترس بود.

مشاهدات بالینی انجام شده توسط پیراپزشکان اجازه بازسازی هفت مقیاس پیش آگهی را داد. علاوه بر مقیاس های LAMS و RACE ، این موارد عبارتند از:

  • ابزار سکته مغزی سینسیناتی (C-STAT)

  • شدت سکته مغزی حاد (PASS)

  • نگاه-چهره-دست-گفتار-زمان

  • ارزیابی میدانی سکته مغزی برای مقصد اضطراری

  • نگاه ، عدم تقارن صورت ، سطح هوشیاری ، ناپدید شدن / عدم توجه

نتایج مقیاس مربوط به داده های بیمارستان است که تعیین می کند بیمار sLAVO دارد یا خیر.

نتایج نشان می دهد که 158 (7.9٪) از بیماران ارزیابی شده در سال 2007 دارای SLAVO بودند. دقت مقیاس ها از 0.79 تا 0.89 متغیر است ، با مقیاس LAMS و RACE بالاترین نتیجه را می دهند (به ترتیب 0.89 و 0.88).

محققان گفتند که این ویژگی برای همه مقیاس ها زیاد است (دامنه ، 80٪ -93٪) ، در حالی که حساسیت کم است (دامنه ، 38٪ -62٪).

کاربرد با ارزیابی اینکه هر آزمایش توسط پیراپزشکان انجام می شود ، اندازه گیری می شود.

کروت گفت: “استفاده از مقیاس منطقی نیست اگر بعضی از تست ها فقط 50٪ از زمان انجام شود.”

وی گفت: “بیشتر سنگها کاملاً امکان پذیر بودند – هر عنصر در 80٪ مواقع اجرا می شود. این بسیار خوب است.”

بهیاران از قبل آموزش ویژه ای دریافت نکردند ، زیرا محققان نمی خواستند بر نتایج تأثیر بگذارند. کروت گفت: “بنابراین ما فکر می کنیم که این نتایج در جاهای دیگر قابل اجرا هستند.”

مقیاس RACE ، در میان دیگران ، کمی کمتر قابل اجرا بود. کروت گفت: “غفلت ، که در آن بیمار از یک طرف جهان بی اطلاع است ، ارزیابی آن دشوار به نظر می رسد ، اما با آموزش های خاص که می تواند بهبود یابد.”

کاربرد LAMS در گروه آنها – یک منطقه شهری با فاصله نسبتاً کوتاه بین مراکز سکته مغزی اولیه و جامع – نشان می دهد که:

  • 13 بیمار مبتلا به sLAVO ، که برای اولین بار در یک مرکز اولیه ارائه شده اند ، از توزیع مستقیم در یک مرکز کامل بهره مند می شوند

  • 17 بیمار مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک تحت درمان با ترومبولیز بدون ضرورت مرکز سکته مغزی اولیه را دور می زنند ،

  • و 38 بیمار بدون sLAVO (از جمله سکته های تقلیدی) غیر ضروری به یک مرکز جامع اختصاص می یابند (از جمله 6 بیمار با خونریزی داخل مغزی بالینی شدید)

محققان اکنون در حال بررسی این مسئله هستند که آیا می توان ترکیبی از آزمایشات را ایجاد کرد که حتی از مقیاس اصلی مورد استفاده نیز بتواند دقت بالاتری داشته باشد و آیا درج سایر داده ها در مورد پارامترهای حیاتی مانند فشار خون و بروز ناگهانی علائم ممکن است یا خیر. بهبود بهره وری بیشتر

توصیه ها مختص منطقه خواهد بود

کروت گفت که ارائه توصیه های گسترده بر اساس این نتایج دشوار است.

“برای مناطق شهری مانند مناطق ما ، فکر می کنیم استفاده از مقیاس های LAMS یا RACE برای شناسایی بیمارانی که مستقیماً به مرکز جامع منتقل می شوند عاقلانه است. اما آنها 100٪ خاص نیستند و بعضی از بیماران شرایط را برآورده نمی کنند. شرایطی برای درمان اندوواسکولار می تواند به یک مرکز جامع منتقل شود که آنها بتوانند با مراجعه سریعتر به یک مرکز سکته مغزی اولیه سریعتر مراقبت کنند. “

کروت خاطرنشان کرد: این مهم در صورت نزدیک بودن مراکز از یکدیگر کمتر است ، اما اگر فاصله تا مرکز جامع کاملاً زیاد باشد ، این بیماران زمان بیشتری را برای ترومبولیز از دست می دهند.

وی افزود: “به طور کلی ، زمان از دست رفته برای درمان اندوواسکولار مهمتر از زمان بالینی از دست رفته برای ترومبولیز است ، اما ما همچنین باید تعداد بیماران را در هر گروه بررسی کنیم.”

یک مطالعه اخیر RACECAT نشان داد که رویکرد استفاده از مقیاس RACE برای شناسایی بیماران مبتلا به sLAVO که سپس به یک مرکز جامع ارجاع شدند ، نتایج بالینی مشابهی را با استراتژی انتقال همه بیماران به نزدیکترین بیمارستان سکته مغزی نشان داد.

اما کرویت گفت که مطالعه RACECAT در اسپانیا – منطقه کاتالونیا – انجام شده است ، منطقه ای روستایی تر از مرکز بزرگ شهری در هلند که برای مطالعه استفاده می شود. منطقه RACECAT بسیار متفاوت از منطقه ما بود. آنها مسافت بسیار بیشتری را شامل می شدند و تفاوت زیادی در زمان رانندگی بین بیمارستانها داشتند. نتیجه گیری آنها این است که رفتن به “مادر شدن” حتی در چنین منطقه ای بدتر نیست جالب است “.

وی گفت: اگرچه فاصله عامل تاخیر مهمی است ، اما زمان انتقال بین بیمارستان ها یکی دیگر از موارد مهم است.

“ما در هلند سیستم بسیار منظمی داریم ، اما انتقال بیمار از یک بیمارستان اولیه به یک مرکز کامل 50 تا 60 دقیقه طول می کشد ، حتی اگر زمان رانندگی فقط 10-15 دقیقه باشد. اگر بتوانیم این ساعات را کاهش دهیم ، پس استراتژی قطره ای و کشتی می تواند گزینه بهتری باشد. در RACECAT ، مراکز اعتصاب اولیه به زمان انتقال چشمگیری دست یافتند. “

“کارت عالی بود”

در یک مقاله همراه ، Kori S. Zachrison ، MD ، از بیمارستان عمومی ماساچوست ، بوستون ، و Pooja Khatri ، MD ، از دانشگاه سینسیناتی ، سینسیناتی ، اوهایو ، می گویند: از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است ، “افزودن اینکه نویسندگان مطالعه حاضر” کار فوق العاده ای در بهبود وضعیت این دانش انجام می دهند. “

آنها تخمین زده اند که استفاده از دقیق ترین مقیاس (LAMS) به جای کمترین دقت (C-STAT) در این مطالعه در 1000 بیمار مشکوک به سکته منجر به 120 بیمار کمتر (12٪) می شود ، که بدون نیاز به یک مرکز جامع سکته مغزی منتقل خواهد شد.

سردبیران همچنین پیشنهاد می کنند که رویکردهای فن آوری بیشتری ممکن است در آینده در دسترس قرار گیرد ، از جمله سنسورهای غیر تهاجمی با ضربه بالا و برنامه های گوشی های هوشمند که گزینه های مختلف حمل و نقل را وزن می کنند – و حتی شامل الگوی ترافیک زنده هستند.

آنها تأكید كردند: “راه حلها بدون تردید محلی هستند و هرگونه تلاش برای رویكرد جهانی انجام شده است.”

آنها با اشاره به اینکه ویژگی های بیماران منطقه ای و همچنین منابع محلی بیمارستان و اقدامات کیفی نیز باید در نظر گرفته شود ، نتیجه می گیرند که: “ما باید این دستورالعمل ها را به روش های ظریف و چابک روشن کنیم”.

بودجه این مطالعه با کمک مالی از طرف t وی بنیاد مغز هلند ، سازمان تحقیق و توسعه بهداشت هلند ، صندوق های نوآوری هلند و بهداشت و درمان ~ هلند. نویسندگان این تحقیق هیچ گونه روابط مالی را فاش نمی کنند. ویراستاران Zachrison و Khatri افشاگری های بسیاری دارند. لیست کامل را می توان با نسخه اصلی یافت.

JAMA Neurol. منتشر شده در تاریخ 30 نوامبر 2020. خلاصه ، ویرایش

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مغز و اعصاب Medscape ، در Facebook و. به ما بپیوندید توییتر[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر