[ad_1]

نیویورک (سلامت رویترز) – به روزرسانی در دستورالعمل های انجمن جراحان روده بزرگ و رکتال آمریکا (ASCRS) در مورد بیماری دیورتیکول نشان می دهد که در بسیاری از موارد ممکن است نیازی به جراحی نباشد ، در حالی که مطالعه برداشتن لاپاراسکوپی نشان می دهد که کیفیت زندگی می تواند برای بهبود ، اگر چه خطرات وجود دارد.

مروری بر رهنمودهای به روز شده و مطالعه جراحی لاپاراسکوپی در مقابل درمان محافظه کارانه در شماره 18 نوامبر جراحی JAMA منتشر شد.

دکتر “دیوید استوارت” از “به روزرسانی” نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از بیماران (دیورتیکولیت) می توانند بدون جراحی با موفقیت کنترل شوند و تصمیم برای ادامه جراحی انتخابی نباید براساس عوامل فردی مانند سن کم یا تعداد قسمتهای قبلی باشد. دانشگاه آریزونا در توسان ، که نویسنده بررسی رهنمودها است ، از طریق ایمیل به رویترز سلامتی گفت.

دستورالعمل های عمل بالینی ASCRS برای سال 2020 (به روز شده در سال 2014) بر اساس یک مرور سیستماتیک از ادبیات از 2013-2019 تهیه شده است. در مجموع 168 مقاله (از 4223 مقاله) گنجانده شده است. سایر توصیه ها عبارتند از:

– در غیر این صورت می توان بیماران سالم مبتلا به دیورتیکولیت سیگموئید بدون عارضه را با خیال راحت و بدون آنتی بیوتیک مدیریت کرد (توصیه اکید بر اساس شواهد با کیفیت بالا).

– به دنبال درمان موفقیت آمیز غیر جراحی آبسه دیورتیکول ، باید جراحی انتخابی در نظر گرفته شود (توصیه اکید بر اساس شواهد با کیفیت متوسط).

با وجود توصیه ای که می توان از جراحی اغلب اجتناب کرد ، یک مطالعه از فنلاند که در همان شماره منتشر شد ، نشان داد که “برداشتن سیگموئید به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد و تقریباً به طور کامل از عود جلوگیری می کند” در بیماران مبتلا به دیورتیکولیت عود کننده ، نویسنده مشترک دکتر Salinen از دانشگاه در هلسینکی از طریق ایمیل به رویترز سلامتی گفت.

با این وجود ، وی گفت ، “مطالعه ما کاملاً در جهت مناسب است ، اگرچه نتایج ما ممکن است تصمیمات بیشتری را نسبت به گزینه های غیر جراحی به جراحی منجر کند. اما ما با این دستورالعمل ها موافقت می کنیم که نشان می دهد باید تصمیم گیری شود با به اشتراک گذاشتن تصمیمات با بیمار ، در نظر گرفتن علائم ، محدودیت های سبک زندگی و نگرانی در مورد عود ، و همچنین خطرات جراحی. “

تیم آزمایش بالینی با برچسب باز ، 90 بیمار (میانگین سنی ، 55 ، 69٪ زنان) را به جراحی یا درمان محافظه کارانه منتقل کرد. در شش ماه ، نتایج کیفیت زندگی برای 37 بیمار که تحت عمل جراحی قرار گرفتند و 35 نفر تحت درمان محافظه کارانه قرار گرفتند ، در حالی که نتایج بالینی برای 41 بیمار جراحی و 44 بیمار تحت محافظه کاری ارزیابی شد.

نتایج شاخص کیفیت دستگاه گوارش اختلاف میانگین 96/11 را به نفع جراحی نشان می دهد. از نظر بالینی ، چهار بیمار (10٪) از گروه جراحی و هیچ یک از گروه محافظه کار عوارض عمده ای نداشتند (Clavien-Dindo درجه III یا بالاتر). دو نفر (5٪) در جراحی و 12 نفر (31٪) در گروه درمانی محافظه کارانه دوره های جدید دیورتیکولیت را داشتند.

دکتر سالینن گفت: “اخیراً از برداشتن سیگموئید کمتر از مثلاً 10-15 سال پیش استفاده می شود ، زیرا هیچ مدرک روشنی برای اثبات فواید آن وجود ندارد. من فکر می کنم نتایج این مطالعه افزایش یابد آگاهی از مزایای برداشتن سیگموئید لاپاراسکوپی و پزشکان باید این گزینه را بیش از گذشته در نظر بگیرند. “

وی اذعان کرد: با این حال خطرات وجود دارد. “این موضوعی است که لازم است قبل از تصمیم گیری برای جراحی با بیمار در میان گذاشته شود و هنگام تعادل گزینه های درمانی به آن توجه شود.”

دکتر استوارت در مورد مطالعه گفت: “این مطالعه داده هایی را ارائه می دهد که می تواند از جراحی انتخابی برای بیماران شکایت از درد مکرر پشتیبانی کند و داده های بالینی نشان می دهد بیماری دیورتیکولی علت احتمالی این درد است ، با انتظار معقولی که بیماران جراحی به درستی انتخاب شده بتوانند انتظار بهبود کیفیت زندگی را داشته باشند. “

وی گفت: “این مطالعه همچنین به ما یادآوری می کند که عوارض عمده در تعداد کمتری از بیماران جراحی تأثیر می گذارد ، در حالی که هیچ کس تحت درمان غیر جراحی عارضه ای نداشته است.” “این امر همچنین بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد و باید توسط بیماران و پزشکان به خاطر بسپاریم.”

منبع: https://bit.ly/39gZKb9 و https://bit.ly/2KxDPlD جراحی JAMA ، آنلاین 18 نوامبر 2020[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر