هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل از انتقال مسالمت آمیز و قانون اساسی قدرت در سریلانکا می خواهد |در بیانیه ای که روز جمعه از طرف سازمان ملل در سریلانکا صادر شد، هماهنگ کننده مقیم هانا سینگر گفت که ضروری است که انتقال قدرت با رایزنی گسترده و فراگیر در داخل و خارج پارلمان همراه باشد.

بر اساس گزارش های خبری، آقای راجاپاکسا پس از فرار از کشور و ورود به سنگاپور، استعفای خود را ارائه کرد و برای اولین بار روز چهارشنبه پس از هجوم ده ها هزار معترض به اقامتگاه رسمی وی در کلمبو، پایتخت، در اوایل هفته وارد مالدیو شد.

تظاهرکنندگان رئیس‌جمهور سابق و خانواده‌اش را متهم کرده‌اند که با ورود به مذاکره با صندوق بین‌المللی پول (IMF) نتوانسته‌اند از بحران اقتصادی بزرگی که کمبود شدید غذا، سوخت و دارو ایجاد کرده و کشور را در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار داده است، جلوگیری کنند. برای کمک های اضطراری

استعفای آقای راجاپاکسا به برگزاری جشن های شادی در خیابان های پایتخت انجامید و پایان نزدیک به 20 سال حکومت این خانواده قدرتمند را رقم زد.

علیرغم آرامش نسبی صبح روز جمعه، طبق گزارش ها دوباره صف های طولانی برای بنزین تشکیل شده است.

علل ریشه ای را از بین ببرید

خانم سینگر در بیانیه خود این موضوع را به دبیرکل تذکر داد آنتونیو گوترش بر اهمیت رفع عوامل اصلی بی ثباتی و نارضایتی های کنونی مردم تاکید کرد.

گفت‌وگو با همه ذینفعان بهترین راه برای رسیدگی به نگرانی‌ها در مورد تحقق آرمان‌های همه سریلانکا است.»

خویشتنداری در مورد اعتراضات

وی افزود که مقامات اکنون باید “اطمینان حاصل کنند که در حفظ نظم و قانون، نیروهای امنیتی خویشتن داری کرده و مطابق با اصول و استانداردهای حقوق بشر عمل کنند.”

حتما بخوانید:
شرکت طراحی سایت کرمانشاه

رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر، که در مجموع شش بار این سمت را بر عهده داشته است، روز جمعه به عنوان رئیس جمهور موقت سوگند یاد کرد و نمایندگان پارلمان سریلانکا قرار است روند انتخاب رئیس جمهور جدید را از روز شنبه قبل از تصدی ریاست جمهوری آغاز کنند. رای گیری رسمی در 20 جولای

در اوایل هفته، معترضان همچنین محل اقامت آقای ویکرمسینگه و بعداً دفتر او را اشغال کردند، اما گزارش شده است که او قول داده است که به سرعت برای بازگرداندن ریاست جمهوری مطابق با قانون اساسی حرکت کند، و معترضان به آرامی متفرق شدند و مشاغل در پایتخت بازگشایی شدند. مقررات منع آمد و شد شبانه لغو شد، اگرچه سربازان موانع جاده‌ای را در اطراف شهر داشتند.

پشتیبانی بلند مدت و کوتاه مدت

خانم سینگر گفت که سازمان ملل آماده است “از دولت و مردم سریلانکا برای رفع نیازهای فوری و بلندمدت حمایت کند.”

بحران‌های متعدد سریلانکا با همه‌گیری کووید-19 تشدید شده است، که صنعت گردشگری حیاتی آن را فلج کرده است، که ارز خارجی را برای واردات سوخت و پزشکی تامین می‌کند و بحران زنجیره تامین ناشی از جنگ در اوکراین را تکان داده است.

برنامه جهانی غذا در ماه گذشته گفت که حدود 22 درصد از جمعیت ناامن غذایی هستند و به کمک نیاز دارند و سازمان ملل طرح مشترکی را برای نیازها و اولویت های بشردوستانه آغاز کرد و بیش از 47 میلیون دلار برای کمک به حدود 1.7 میلیون آسیب دیده درخواست کرد. .