مهارت تندخوانی

مهارت تندخوانی

7راه مهم و کلیدی برای دو رقمی شدن در رتبه کنکور لو رفت!

مهارت تندخوانی

جهان امروز ما، جهان سرعت هست و روز به روز هم بر این سرعت افزوده می شود. به جهت همین که از همین کاروان علم و زندگی، عقب نمانیم، باید اصلی آخرین طریق های دست یابی به دانش آشنا شویم و از آن، برای استعمال صحیح و بیشتر از استعدادها و بضاعت های خدادادی مان بهره ببریم. یکی از این طریق ها، تندخوانی است. تحقیقات نشان داده است که با تلاوت سرعت میانگین دویست واژه در دقیقه، به جای هزار واژه و کلمه در دقیقه، مردان و زنان با تحصیلات عالی، پنج توشه آرام تر از آن چه که ضروری است، می خوانند؛ یعنی چنانچه آنان از توان حقیقی و بالقوه خود استفاده کنند، تلاوت کتابی که پنج ساعت طول می کشد، به شصت دقیقه یا این که کاهش کمتر می یابد. ما در همین مقاله، قصد داریم تا شما را به طور کلی و اجمالی، اهمیت فواید و مهارت های تندخوانی آشنا کنیم؛ ولی درصورتیکه می خواهید مهارت ویژه ای در همین راستا کسب کنید، بایستی به کتاب هایی که در همین زمینه نوشته شده است، مراجعه نمایید و از همین امروز تمرین کنید. آیا یک فرد معمولی می تواند «تندخوان» شود؟ بلی، به استدلال این که تحقیقات علمی نشان می دهد که مغز یک انسان سالم، می تواند هر بار مجموعه کلمه ها یا این که شبه جمله ها را به همان لطف تک واژه و کلمه ها بپذیرد و همین عمل، از هر جهت، آسان خیس است. ما جمله را هیچ وقت به خاطر فهم تک تک کلماتش نمی خوانیم؛ بلکه آن را برای فهم و شعور شبه گزاره هایی که لغت ها نیز در آنان هستند، مطالعه می کنیم.

بهترین دوره تندخوانی

بهترین دوره تندخوانی

به عنوان مثال، خواندن «آنماشینسفیدکنارجادهپارککرد»، خیلی دشوارتر است از تلاوت «آن ماشین سفید، کنار جاده بوستان کرد». خواننده نماید ناچار هست فعالیت مغزی بیشتری از خواننده پرسرعت انجام دهد؛ زیرا مجبور می باشد پس از تشخیص هر کلمه، معنای آن را به مضمون‌ واژه و کلمه بعد از آن از آن بیفزاید. در مثال فوق، این حد به اندازه پنج تا شش کار اضافی می رسد؛ در حالی که خواننده سرعت بالا که هر توشه گروه های معنی دار (شبه پاراگراف ها) را می بیند، فقط یک اتصال ساده را در میان دو قسمت انجام می دهد. بنابراین، مزیت فوق العاده تندخوانی، انجام فعالیت فیزیکی کمتر، به وسیله چشمان بر روی هر کاغذ می باشد. در این صورت، به جای حدود 500 توقف توأم اساسی تمرکز دید که دیده خواننده نماید بر روی هر ورقه انجام می دهد، خواننده سریع، نزدیک به 100 توقف در برگه را که عضله‌ها دیده را کمتر خسته می کند، به انجام می رساند. تحلیل باورهای نادرست در حوزه تندخوانی «فرد تندخوان، توانمند به احساس و فهم و شعور مطلب نیست».

 این باور، غلط است؛ بلکه عکس این مطلب صحیح است؛ یعنی خواننده کند، به خاطر توقف ها و شروع های مکرر و پیشرفت متزلزل، قابلیت و امکان متعددی داراست که بی شکیبایی شود؛ تمرکز حواس خویش را از دست بدهد؛ حضور ذهنش کمتر یابد و از شعور مضمون‌ آن چه که می خواند، عاجز بماند؛ ولی کسی که عادت نماید شبه جمله ها را دارای هم ببیند، به طور طبیعی معنی آنان را هم به ملازم یکدیگر فهم می کند. از طرف دیگر، تندخوانی، سبب ساز می گردد تا مطالب کم اهمیت، زودتر شناخته شوند و بر مطالب مهم، تأکید ورزیده شود. از همین رو، فهم و شعور کل مطلب، برای خواننده سریع، خیلی آسان تر و دامنه دارتر از شعور مطلب، برای خواننده نماید می باشد.

مزیت های تندخوانی

مزیت های تندخوانی

 «خواندن بیش از 500 واژه و کلمه در دقیقه، ممکن نیست»! این جمله، اشتباه است؛ زیرا اهمیت دقت به همین واقعیت که در هر توقف می توانید تا حد شش واژه و کلمه را زیر دید قرار بدهید و همین واقعیت که قادرید در هر ثانیه تا چهار توقف را انجام دهید، بدین معنی هست که به راحتی می شود سرعتی تا حد 1000 واژه و کلمه در دقیقه را به دست آورد. «سرعت بیشتر، تمرکز حواث کمتری را به دنبال دارد». خیر، زیرا هر چه پر سرعت خیس حرکت کنیم، نیروی جنبشی بیشتری را توده کرده، تمرکز بیشتری پیدا می کنیم. سرعت های تلاوت متوسط، طبیعی نیست؛ بلکه آن‌ها شتاب هایی هستند که اهمیت آموزش های ابتدایی غلط خواندن، همپا اصلی اطلاعات غیر کافی از طرز عمل دیده و مغز، در سرعت های متفاوت، حاصل آمده اند. فواید تندخوانی 1. یکی از از حیاتی ترین سودهای تندخوانی، این هست که فرد تندخوان، مهم فرضی فعال و حساب گر می شود و اصلی تمامی چیز، دقیق و حساب شده برخورد می کند؛ سکون، از زندگی اش رخت برمی بندد و مدام و ناخودآگاه، فعال و پویاست. 2. یکی از دیگر از آشکارترین اثرهای تندخوانی، صرفه جویی در وقت است. صرفه جویی در وقت، باعث می شود تا وقت های اضافی پیدا کنید و از آن وقت ها، برای مطالعات جنبی دیگر و کارهای شخصی تان بهره ببرید و حتی درس های کالج را بهتر و تام تر بخوانید. بیشتر ما از نداشتن وقت کافی، برای انجام کارهای مورد عشق و علاقه مان شکایت داریم. در صورتی که شما نیز تا امروز چنین مشکلی داشته اید و یا این که به مطالعه، فراوان عشق و علاقه مندید، ولی نمی توانید به تمامی مطالب جالب گزینه لحاظ خودتان برسید، بدانید که اهمیت تندخوانی، کار کشته خواهید بود به ساعت‌ها بیشتری برای مطالعه دست یابید.

برای اطلاعات بیشتر برای شرکت کردن در دوره تندخوانی می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید :

09374538499

منبع : shariatnia.com

 

 

 

ایندکسر