[ad_1]

زنان مبتلا به دیابت نوع 2 که در طول بارداری برای کنترل سطح گلوکز خون خود از متفورمین استفاده می کنند ، مزایای زیادی از جمله کاهش وزن ، کاهش دوز انسولین و کمتر برای نوزادان در سن حاملگی را تجربه می کنند. آزمایش کنترل شده تصادفی

با این حال ، این دارو همچنین با افزایش خطر ابتلا به نوزادان جوان در سن حاملگی همراه است ، که این سوال خطر در برابر مزایای متفورمین برای سلامتی فرزندان را ایجاد می کند.

نویسنده ارشد ، دنیس سی فیگ گفت: “درک بهتر از تأثیرات کوتاه مدت و بلند مدت این تأثیرات بر نوزادان برای توصیه صحیح به بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که قصد استفاده از متفورمین در دوران بارداری را دارند مهم خواهد بود.” دکتر ، بیمارستان Mount Sinai Toronto ، انتاریو ، کانادا.

این مطالعه در کنفرانس تخصصی Diabetes UK: Series Online در 17 نوامبر ارائه شد و اخیراً در دیابت لانست و غدد درون ریز.

به طور خلاصه ، فاگ گفت که سرانجام مایل است به اکثر زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 2 متفورمین بدهد ، شاید به استثنای کسانی که ممکن است برای نوزادان جوان عوامل خطر داشته باشند ، مانند زنانی که ” ما یک محدودیت رشد داخل رحمی هستیم ، سیگاری هستیم و کسانی که بیماری کلیوی قابل توجهی دارند یا شاخص توده بدنی (BMI) کمتری داریم.

افزایش میزان دیابت نوع 2 در دوران بارداری

فیگ گفت که در کشورهای پیشرفته در سالهای اخیر شیوع دیابت نوع 2 در دوران بارداری افزایش چشمگیری داشته است.

انسولین یک روش درمانی استاندارد برای دیابت نوع 2 در دوران بارداری است ، اما این زنان مقاومت به انسولین را نشان می دهند که در دوران بارداری بدتر می شود ، به این معنی که نیازهای انسولین آنها افزایش می یابد ، منجر به افزایش وزن ، دردناک می شود تزریق ، هزینه بالا و عدم انطباق.

بنابراین علیرغم درمان انسولین ، این زنان همچنان با افزایش میزان عواقب نامطلوب در مادر و جنین روبرو هستند.

و اگرچه متفورمین به طور فزاینده ای در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 در دوران بارداری استفاده می شود ، اطلاعات کمی در مورد مزایا و مضرات استفاده از متفورمین بر نتایج بارداری در این زنان وجود دارد.

بنابراین ، آزمایش MiTy برای تعیین اینکه آیا متفورمین می تواند نتایج را بهبود بخشد انجام شد.

این تیم 502 زن را از 29 محل کانادا و استرالیا که قبل از بارداری دیابت نوع 2 داشتند یا قبل از 20 هفته حاملگی تشخیص داده شده بودند ، استخدام کرد. خانم ها به مدت دو بار در روز یا دارونما ، به متفورمین ، دو بار در روز یا دارونما ، بین هفته های 6 تا 28 بارداری ، به طور معمول رژیم انسولین خود تصادفی شدند.

دیابت نوع 2 قبل از بارداری در 83٪ از زنان گروه متفورمین و در 90٪ از موارد دارونما تجویز شده است. میانگین سطح A1c در تصادفی سازی 47 میلی مول در مول (5/6 درصد) در هر دو گروه بود.

میانگین سن پایه مادر تقریباً 35 سال و میانگین سن حاملگی در تصادفی 16 هفته بود. میانگین BMI قبل از بارداری تقریبا 34 کیلوگرم در متر مکعب بود2.

لازم به ذکر است که تنها 30٪ از نژاد اروپایی هستند.

افزایش وزن کمتر ، A1c پایین تر ، انسولین کمتر مورد نیاز با متفورمین

فاگ گزارش می دهد که تفاوت معنی داری بین گروه های درمانی در نسبت زنان با نتیجه اولیه ترکیبی از دست دادن بارداری ، زایمان زودرس ، زایمان ، زجر تنفسی ، افت قند خون نوزاد یا مراقبت های ویژه نوزادان برای بیش از 24 ساعت وجود ندارد (پ = 0.86).

با این حال ، افزایش وزن کلی زنان در گروه متفورمین در دوران بارداری نسبت به گروه دارونما با 1.8 کیلوگرم ()پ <.0001).

آنها همچنین آخرین سطح A1c در دوران بارداری را به میزان قابل توجهی پایین تر از 41 میلی مول در مول (9/5 درصد) در مقابل 43،2 میلی مول در مول (6/1 درصد) در افرادی که دارونما دریافت کرده بودند ، داشتند.پ = 015/0) و به دوزهای کمتر انسولین در 1.1 در مقابل 1.5 واحد در کیلوگرم در روز نیاز دارد (پ <.0001) ، که منجر به کاهش تقریباً 44 واحد در روز می شود.

زنانی که متفورمین دریافت کرده اند نیز کمتر به زایمان سزارین احتیاج دارند ، 53.4٪ در مقابل 62.7٪ در گروه دارونما (پ 03/0 =) ، اگرچه از نظر فشار خون حاملگی یا پره اکلامپسی تفاوتی بین گروهها وجود ندارد.

شایعترین عوارض جانبی عوارض گوارشی بود که در 27.3٪ از زنان گروه متفورمین و 22.3٪ از افراد دارونما مشاهده شد.

در میزان از دست دادن بارداری بین گروه متفورمین و دارونما تفاوت معنی داری وجود نداشت (پ = .81) ، تولد زودرسپ = .16) ، تولد هنگام تولدپ = .37) ، ناراحتی تنفسیپ = .49) و ناهنجاریهای مادرزادیپ = .16).

میانگین وزن هنگام تولد با متفورمین کمتر است

با این حال ، فیگ نشان داد که میانگین وزن هنگام تولد در فرزندان زنان تحت درمان با متفورمین نسبت به دارونما در 3/2 کیلوگرم (7.05 پوند) کمتر از 3.4 کیلوگرم (7 ، 4 پوند)پ = .002).

همچنین زنانی که به متفورمین تجویز می شوند ، دارای کودکی با وزن 4 کیلوگرم (8.8 پوند) یا بیشتر با 12.1٪ در مقابل 19.2٪ یا خطر نسبی 0.65 هستند.پ 046/0 =) و نوزادی که از نظر سن حاملگی بسیار بزرگ بود ، 8.6٪ در مقابل 14.8٪ ، یا خطر نسبی 0.58پ = .046).

با این حال ، نگران کننده است که متفورمین همچنین با افزایش خطر نوزادان جوان در سن حاملگی ، در 12.9 vers در مقابل 6.6 with با دارونما یا خطر نسبی 1.96 همراه است (پ = .03).

فاگ اظهار می دارد که این ممکن است به دلیل تأثیر مستقیم متفورمین باشد ، “زیرا ، همانطور که می دانیم ، متفورمین مسیر mTOR را مهار می کند” ، که “حسگر اصلی غذا در جفت” است و می تواند “جریان مواد مغذی و رشد جنین را تضعیف کند”.

وی گفت که مشخص نیست که نوزادان جوان در سن حاملگی “سالم هستند یا ناسالم”.

برای بررسی بیشتر ، این تیم مطالعه MiTy Kids را آغاز كرد ، كه به دنبال آن خواهد شد كه فرزندان در مطالعه MiTy پیگیری كنند كه آیا متفورمین در دوران بارداری با كاهش چاقی و بهبود مقاومت به انسولین در نوزادان 2 ساله ارتباط دارد یا خیر.

به چه افرادی باید متفورمین داده شود؟

در طول بحث ، دکتر هلن آر. مورفی ، دانشکده پزشکی نورویچ ، دانشگاه آنگلیای شرقی ، انگلستان ، از وی پرسید آیا اگر پیش تعصب در مورد مشکلات باروری و نه در مورد دیابت.

وی پاسخ داد: “اگر آنها دیابت ندارند ، فقط PCOS است [polycystic ovary syndrome]، سپس من یا آن را به محض باردار شدن متوقف کردم ، یا گاهی اوقات آن را در سه ماهه اول ادامه دادم و سپس متوقف شدم. “

وی گفت: “اما اگر فرد مبتلا به دیابت باشد ، من فکر می كنم با توجه به این شغل ، برای بیشتر افراد ، من ادامه می دهم.”

بودجه این مطالعه توسط انستیتوی تحقیقات بهداشتی کانادا ، م Instituteسسه تحقیقاتی لوننفلد-تاننباوم و دانشگاه تورنتو تأمین شد. نویسندگان هیچ رابطه مالی مرتبط را گزارش نمی دهند.

کنفرانس حرفه ای دیابت انگلیس. ارائه شده در 17 نوامبر سال 2020.

Lancet Diabetes Endocrinol. سال 2020 8: 834-844. خلاصه

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دیابت و غدد درون ریز ، ما را دنبال کنید توییتر و فیس بوک[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر