مایع میان بافتی پوست ، یک دستگاه نمونه برداری می تواند منبع جدیدی از نشانگرهای زیستی را فراهم کند


(سلامت رویترز) – بسیاری از سوزن های کوچک به محققان اجازه می دهد تا از مایع پوستی پوستی نمونه برداری کنند ، مایع بدن عمدتا کشف نشده که می تواند نشانگرهای زیستی تشخیصی موجود در خون و اندازه گیری میزان قرار گرفتن در معرض سموم محیطی را فراهم کند. مطالعه جدیدی را نشان می دهد

به گفته محققان Science Translational Medicine ، از آنجا که مایعات بینابینی پوستی مانند خون لخته نمی شود ، استخراج بر پایه میکرونیدل نیز ممکن است رویکرد جدیدی را برای نظارت مستمر بر شاخص های اصلی بهداشتی مانند گلوکز ارائه دهد.

مارک پراوسنیتس ، استاد دانشگاه مهندسی شیمی و زیست مولکولی ، در انستیتوی فناوری جورجیا در آتلانتا ، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: “ما در حال حاضر اطلاعات سلامتی خود را عمدتا از خون دریافت می کنیم.” “اما مایعات بسیاری در بدن وجود دارد. ما روشی را توسعه داده ایم که شامل ریز سوزن ها برای دسترسی به مایعات بینابینی است ، که راه را برای انواع جدید تشخیص پزشکی و همچنین تحقیقات جدید باز می کند.”

پراسنیتس توضیح داد: مایعات بینابینی از خون سرچشمه می گیرد و سپس از مویرگها خارج می شود تا مواد مغذی را به سلولهای بافتهای بدن برساند. او باید اطلاعاتی در مورد بافت های خود فراتر از اندازه گیری با آزمایش خون داشته باشد.

پراوسنیتس گفت: یکی از مزایای استفاده از مایع میان بافتی به جای خون ، حاوی اطلاعات بیشتری نسبت به خون است. وی گفت: فرآیندهای متابولیکی وجود دارد که در بافت هایی اتفاق می افتد که مختص پوست نیستند ، اما نتیجه فعالیت بافت هستند.

حتما بخوانید:
پاسخهای ماندگار با سلول T ضد BCMA CAR برای بیماری میلوما

Prausnitz گفت ، مزیت دیگر این است که ردیابی با مایعات بینابینی اشکال عمده ای نخواهد داشت ، یعنی لخته شدن خون. وی گفت: “ما می توانیم وصله ای را تصور كنیم كه به طور مداوم از پوست نمونه گرفته و از آن اندازه گیری كند.”

پراسنیتس گفت ، محققان دیگر راه هایی برای دستیابی به مایع بینابینی پیدا کرده اند ، اما این روش ها مانند روش توسعه یافته توسط Georgia Tech کمترین تهاجم نیستند. وی افزود ، برخی از لوله های کاشته شده با جراحی و تاول های خلاuum برای استخراج مایعات بین بافتی از طریق پوست استفاده می کنند ، اما این روش ها برای استفاده معمول تشخیصی بالینی مناسب نیستند.

روش جدید جمع آوری مایعات بینابینی از یک پچ حاوی پنج میکرو سوزن میکرو سوزن فولاد ضد زنگ جامد به طول یک صدم اینچ استفاده می کند. محققان برای آزمایش دستگاه جدید خود ، 50 داوطلب را برای شرکت در یک سری آزمایش ها استخدام کردند.

محققان با فشار دادن زخم بر روی پوست داوطلب ، می توانستند میکروپورهای کم عمقی ایجاد کنند که فقط به لایه بیرونی پوست برسند. هنگامی که مکش با استفاده از میکروپورها در ناحیه پوست قرار گرفت ، Prausnitz و همکارانش توانستند مایعات کافی برای تجزیه و تحلیل خود به دست آورند. به طور کلی ، استخراج بینابینی برای هر داوطلب حدود 20 دقیقه طول می کشد و به خوبی تحمل می شود. محققان همچنین خون افراد داوطلب را برای مقایسه جمع آوری کردند.

محققان برای شناسایی گونه های شیمیایی موجود در مایع ، آن را با استفاده از طیف سنجی جرمی – کروماتوگرافی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها دریافتند که این مایعات حاوی 10 هزار ترکیب منحصر به فرد است که بیشتر آنها (79٪) نیز در نمونه های خون یافت می شود.

حتما بخوانید:
وزن کلسیم منجر به خطر CV می شود ، چه CAD انسداد باشد یا نباشد

در آزمایشی دیگر ، محققان سطح کافئین را در هر دو نمونه خون و مایعات بینابینی در حالی که داوطلبان سودای کافئین دار مصرف می کردند ، کنترل کردند. میزان مایعات بینابینی کافئین با نمونه های خون ارتباط خوبی دارد.

دکتر لو فالوت ، استاد و رئیس گروه پوست در دانشكده پزشكی دانشگاه پیتسبورگ گفت ، شما می توانید پوست را “مانند پنجره ای به بدن” نگاه كنید. دکتر فالو گفت: “از رویکرد جدید (شرح داده شده در مطالعه) می توان برای ایده گرفتن از طیف گسترده ای از تغییرات متابولیکی و شاخص های بیماری استفاده کرد.” “این می تواند یک ابزار عالی برای نظارت سیستماتیک و همچنین یک ابزار منحصر به فرد برای نظارت پوستی باشد.”

نتز آرویو ، استادیار داروسازی و علوم مولکولی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز گفت ، این مطالعه “بسیار به موقع و مهم” است. وی افزود: “رقابت برای توسعه یك فن آوری پوشیدنی كه به طور غیر تهاجمی اهداف مولكولی را در بدن رصد می كند ، ادامه دارد.”

آرويو گفت ، اگرچه اين نوع تحقيقات ممكن است روزي منجر به چسبيدن حسگر زيستي شود ، “اما اين كار ممكن است دور باشد.” وی افزود: “تجهیزاتی كه آنها ارائه دادند مستقیماً به قالب پوشیدنی ترجمه نشده است.”

منبع: https://bit.ly/2I5NNKm علم ترجمه علوم پزشکی ، آنلاین 25 نوامبر 2020
منبع: ketabche-online.ir

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themesMobil Ödeme bozdurma