این در حالی است که طبق نمودار بالا، سفارشهای ارسالی به روش دیجیکالا اکسپرس، نرخ عدمتحویل ۰/۲٪ دارند. طبق گفته مجموعه دیجیکالا، تیم محتوا نظرات را تأیید یا رد میکند. از تعداد ۵ میلیون نظر ثبت شده در سال ۹۸، حدود ۲۰٪ آنها یعنی تعداد ۱ میلیون نظر رد شده و باقی ۴ میلیون هم تأیید شدهاند. البته نظراتی مانند شکسته شدن کالا هنگام رسیدن به دست مشتری که قبلاً رد میشدند، اکنون تأیید میشوند. جالب است بدانید که در سال ۹۹ پرخریدترین مشتری از نظر تعداد کالا، جمعا ۲۲۳۷۹ کالا به ارزش ۱۸۹۰ میلیون ریال خریداری کرده است و در همین سال پرخریدترین مشتری از نظر مبلغ نیز با سفارش ۵۷۴۴ کالا جمعا مبلغ ۱۸۶ میلیارد ریال پرداخت کرده است. طبق آمار بخش رفتار کاربران دیجیکالا در سال ۱۳۹۸، ۵۰/۷٪ از مشتریان حداقل دو بار خرید داشتهاند که از مشتریان وفادار محسوب میشوند. یکی از مشکلات متداولی که در توییتهای کاربران مشاهده گردید، این موضوع بوده است.

خرید ماسک فرتاک
همه چند روز پیش که پیج اینستاگرام مجله مگ روز باز کردیم دیدم یکی از پیشکسوتان بسیار دوستی و خوش قلب پرسپولیس آقای مهرداد میناوند بر اثر بیماری کرونا از دنیا رفت که بسیار ناراحت شدم امیدوارم از این خبر های بسیار تلخ دیگه نشنویم. او عقیده دارد به دلیل اینکه ماسک شیلد دار به دلیل وجود یک محافظ کامل بر روی تمام صورت از جمله چشم ها می تواند چند برابر یک ماسک معمولی کارآیی لازم را داشته باشد. در صفحه هر کالا، قسمتی وجود دارد که مشتریان میتوانند قیمت مناسبتر را به دیجیکالا اطلاع دهند تا این مجموعه بتواند قیمتها را بررسی کند. با این حال، دیجیکالا سامانهای را برای پایش و نظارت قیمتها در نظر گرفته است. با در نظر گرفتن این که تعداد بازدیدکننده بیشتری در آن روز از دیجیکالا بازدید کردهاند، باید توجه داشت که هویت این گونه کمپینها، پیشنهاد تخفیفهای مناسب است. به همین دلیل باید در زمان خرید ماسک به معتبر بودن مکانی که از آن خرید میکنید، دقت کنید. اگرچه امکان خرید حضوری این ماسکها وجود دارد اما شما می توانید هم اکنون آنها را به صورت غیر حضوری و بدون واسطه خریداری کنید. این ماسکها میتوانند تا ۹۵ درصد مانع از ورود میکروارگانیسمها و ذرات به فروش ماسک غرب تهران دستگاه تنفسی شوند.

خرید ماسک طلا هماکنون بیش از ۶۱ هزار کسبوکار در دیجیکالا فعالیت میکنند که نظارت بر اصل بودن کالاهای آنها کار دشواری است. زیرا این محصولات در بازار با توجه ویژگی های از جمله جنس بدنه، جنس طلق و محافظ، برند های وارداتی، کشور سازنده دارای قیمت های بالاتری هستند اما برخی از محصولات نیز ساخت داخل کشور بوده لذا نرخ ارز و واردات بر روی قیمت اصلی کالا تاثیری نداشته به همین دلیل برخی از محصولات ماسک های شیلد دار محافظ صورت ارزان خواهد بود. » دیجیکالا برگزار شد که پرفروشترین کمپین دیجیکالا در سال ۱۳۹۸ بود. البته NPS دیجیکالا در نیمسال اول سال ۱۳۹۸، برابر ۳۸/۷٪ بود که نشان از افزایش رضایت مشتریان دیجیکالا در نیمسال دوم است. در سال ۱۳۹۸، روزانه به طور میانگین ۱۱۵۴ نفر درباره قیمت کالاها بازخورد دادهاند. اگر فرض کنیم که پشتیبانان به میزان مساوی به تماسها پاسخ میدهند، هر پشتیبان روزانه ۵۴ تماس را پاسخ میدهد. همانطور که مشاهده شد، گویا در نیمسال دوم ۱۳۹۸ تعداد تماسهای روزانه با دیجیکالا و همچنین تعداد پشتیبانها نسبت به نیمسال اول کاهش داشته است. به طور مثال بسیاری از کاربران نسبت به تفاوت کالای دریافتی با عکس آن در سایت انتقاد داشتند.

در صفحه هر محصول، قسمتی به نام «بازخورد درباره این کالا» وجود دارد که کاربران میتوانند درباره اطلاعات نادرست کالا در سایت دیجیکالا نظر بدهند. ماسک N95 هم که معمولاً بیشترین تعداد لایه را در بین این ماسکها دارد و به نوعی باکیفیتترین ماسک از این نظر به حساب میآید. در این ماسک سه بعدی به جای استفاده از سه لایه از شش لایه استفاده شده است. هدف این است که پوست تغذیه شود ، نه لایه برداری یا تمیز کردن پوست. مارک دیگری که قفسه های فروشگاه ها از آن پر می شوند ماسک های صورت Himalya است. از طرفی، کالاهای دیگری که توسط سایر فروشندگان در دیجیکالا به فروش میرسند، توسط فروشندگان قیمتگذاری شده و دیجیکالا تا حدی میتواند روی آنها نظارت داشته باشد. این موضوع روی دلایل رضایت یا نارضایتی مشتریان تأثیر دارد. البته در این راستا عملکرد دیجیکالا در کاهش نارضایتی مشتریان را نیز بررسی خواهیم کرد.

ایندکسر