[ad_1]

یک مطالعه 10 ساله نشان می دهد که عملکرد کلیه با درمان با یک مهار کننده تیروزین کیناز (TKI) در لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) به مرور کاهش می یابد ، اگرچه مشخص نیست که این پیوند علی است.

دکتر ریچارد هینتون ، متخصص خون در NHS Trust Hospital Northwest University گفت: “به نظر می رسد کاهش کلی عملکرد کلیه خفیف و تدریجی باشد ، اما ما توصیه می کنیم که عملکرد کلیه در بیماران تحت درمان طولانی مدت TKI به دقت کنترل شود.”

وی افزود: “كاهش كاركرد كلیه می تواند عامل دیگری باشد كه موجب تأیید آزمایش متوقف می شود”. عوارض جانبی که قبلاً با TKI گزارش شده است شامل خستگی ، افسردگی ، اختلالات خواب و اسهال است.

این مطالعه به عنوان یک پوستر در نشست انجمن هماتولوژی انگلیس (BSH) امسال ارائه شد.

TKI

بیشتر بیماران مبتلا به CML در برخی از مراحل درمان خود از TKI استفاده می کنند. دکتر هینتون توضیح داد: “TKI واقعاً یک تغییر قابل توجه در نحوه مدیریت CML ایجاد کرده است ، از یک روش شیمی درمانی به درمان هدفمند که تغییرات اساسی در نتایج بیمار دیده است.” “و بسیاری از بیماران برای مدت طولانی ، گاهی اوقات یک دهه در TKI می مانند ، بنابراین CML از بسیاری جهات به یک بیماری مزمن تبدیل شده است.”

اما عوارض جانبی طولانی مدت TKI کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. وی افزود: “در مورد تأثیرات کوتاه مدت دانش وجود دارد ، اما در مورد اثرات بلند مدت کم است.” “برخی شواهد از کاهش تدریجی عملکرد کلیه با استفاده از این داروها وجود دارد.”

یک الگوی جایگزین مربوط به این واقعیت است که در صورت دستیابی به بهبودی بدون درمان پس از توقف ، تعداد فزاینده ای از بیماران دیگر نیازی به درمان TKI ندارند. “اگر عوارض جانبی طولانی مدت با TKI پیدا کنیم ، پس می توانیم در مورد آن فکر کنیم – TKI را متوقف کرده و از درمان خودداری کنید ، یا حداقل سعی در قطع درمان داشته باشید.”

دکتر Ehab Atallah از کالج پزشکی ویسکانسین ، میلواکی ، ایالات متحده ، درباره این کار گفت که مسمومیت کلیه همیشه نگران کننده بیماران TKI بوده است. “برخی ، اما نه همه گزارش ها حاکی از آن است که استفاده طولانی مدت از TKI با کاهش عملکرد کلیه همراه است.”

وی اخیراً مقاله ای منتشر کرده است که نشان می دهد بهبودی بدون درمان و بهبود نتایج گزارش شده توسط بیماران با قطع TKI اتفاق می افتد. “قطع TKI ممکن است از برخی از این عوارض جانبی طولانی مدت جلوگیری کند ، اما این از نظر بالینی نشان داده نشده است. بر اساس بهبود کیفیت زندگی ، کاهش هزینه ها و کاهش احتمالی عوارض جانبی طولانی مدت ، پزشکان باید بیماران CML را که به مدت طولانی در بهبودی مولکولی عمیق به سر می برند ، تشویق کنند تا بدون درمان اقدام به بهبودی کنند. “

عملکرد کلیه به مدت 10 سال کاهش می یابد

برای تعیین اینکه آیا بیماران CML تحت درمان طولانی مدت TKI با کاهش قابل توجه عملکرد کلیه روبرو شده اند ، دکتر هینتون تجزیه و تحلیل گذشته نگر از تمام بیماران CML تحت درمان با TKI برای حداقل 2 سال انجام داد. “ما یک گروه شامل حدود 50 بیمار داریم که حداقل 2 سال تحت درمان TKI بوده اند و آنها را کنترل می کنیم تا ببینیم در طولانی مدت چه اتفاقی برای آنها می افتد. به ویژه ، ما از نظر عملکرد کلیه نظارت می کنیم.”

داده های مورد انتظار برای میزان فیلتراسیون گلومرولی (eGFR) جمع آوری و برای 3 سال اول هر 3 ماه و پس از آن هر 6 ماه پس از آن تا 10 سال مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. سایر داده های به دست آمده برای سن شامل انتخاب TKI و مدت زمان درمان بود. از نظر تغییر سال و تغییر کلی (تا جدیدترین داده های موجود) هر بیمار به صورت جداگانه در نظر گرفته می شود.

در مجموع 56 بیمار شامل شدند. میانگین سنی 48 سال بود ، اما بین 12 تا 77 سال متفاوت بود. اکثریت ایماتینیب (43) ، هشت نفر نیلوتینیب ، سه نفر داروی دازاتینیب و دو نفر بوزوتینیب دریافت کردند و مدت زمان متوسط ​​درمان 72 ماه بود.

در زمان شروع ، میانگین eGFR 82.8 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر است2و eGFR به طور قابل توجهی بین اولین و آخرین eGFR ثبت شده در همه بیماران کاهش یافت و به طور متوسط ​​12 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر کاهش یافت2 در طول 10 سال اندازه گیری. این معادل 2.8 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر است2 در سال. بیماران Imatinib -3.2 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر کاهش یافت2 سالانه ، نرخ بالاتری از کاهش eGFR نسبت به بیماران مبتلا به TKI دیگر نشان می دهد ، اگرچه این مورد قابل توجه نبود.

“این تغییرات اندک بود ، بنابراین اهمیت بالینی آن محدود است. اما شاید اگر این بیماران مدت طولانی تری تحت دارو بوده اند ، ممکن است برخی از بیماران پیشرفت کنند [decline in renal function] دکتر هینتون گفت: “

وی افزود: “برخی پیشنهادات وجود دارد که بیماران imatinib سریعتر از بیماران TKI در حال بدتر شدن هستند ، اما تعداد آنها برای نتیجه گیری خاص در مورد این مسئله بسیار اندک است.”

خاتمه TKI – اولین شواهد از نتایج گزارش شده توسط بیماران است

دکتر هینتون می گوید این نتایج از نظارت بر عملکرد کلیه در هنگام استفاده از TKI پشتیبانی می کند. “ما نمی توانیم به طور قطعی بگوییم که TKI باعث کاهش عملکرد کلیه می شود. اما همچنین گمانه زنی هایی نیز وجود دارد که دلیل احتمالی برای متوقف کردن TKI وجود دارد و می بینیم چه بر سر عملکرد کلیه بیمار می آید.”

در نشست سالانه انجمن آمریکایی انکولوژی بالینی (ASCO) 2019 ، اخبار پزشکی Medscape گزارش می دهد که TKI ها چنان تاثیری در درمان CML داشته اند که امید به زندگی بیماران در حال حاضر به جمعیت عمومی شبیه است ، به شرط ادامه درمان بیماران.

همچنین شواهدی گزارش شده است که ممکن است درمان TKI برای برخی از بیماران CML متوقف شود. پیگیری طولانی مدت ENESTop در حدود 50٪ بیماران ، 3.7 سال پس از قطع درمان ، بهبودی بدون درمان را نشان داد. این یافته که TKI ممکن است با کاهش عملکرد کلیه در ارتباط باشد ، می تواند در این تصمیم نقش داشته باشد.

یک مطالعه اخیر در JAMA Oncology توسط دکتر آتالله و همکارانش ، مطالعه Life After Stopping TKI (LAST) شامل 172 بیمار بود و عود مولکولی و نتایج گزارش شده توسط بیمار را پس از قطع TKI (ایماتینیب ، دازاتینیب ، نیلوتینیب یا بوزوتینیب) در بیماران با CML کنترل شده ارزیابی کرد. میانگین پیگیری 42 ماه بود.

نتایج نشان می دهد که قطع مصرف TKI بی خطر است و در برخی بیماران با بهبود موفقیت آمیز بدون درمان همراه است (در کل 60.8٪ از بیماران بدون درمان در بهبودی باقی مانده اند) و با بهبود نتایج گزارش شده توسط بیماران همراه است. دکتر آتالله خاطرنشان کرد که این یافته ها باید به بیماران و پزشکان در تصمیم گیری در مورد قطع TKI کمک کند.

در نظریه منتشر شده به عنوان همراه مقاله ، دکتر تئودور براون و برایان دراکر از دانشگاه بهداشت و علوم در اورگن ، پورتلند ، ایالات متحده گفتند که این اولین مطالعه بررسی نتایج گزارش شده توسط بیماران مبتلا به CML در بهبودی بدون درمان که TKI را قطع کرده اند.

“12 ماه پس از توقف درمان ارزیابی شده است ، نتایج گزارش شده توسط بیمار نشان می دهد که از نظر بالینی بهبود قابل توجهی در خستگی ، افسردگی ، اختلالات دستگاه گوارش ، خواب و درد وجود دارد. این یافته ها شواهد عینی ارائه می دهد که اقدامات مهم کیفیت زندگی با درمان بهبود می یابد” آنها می نویسند

دکتر عطاالله گفت: “نمی توان اهمیت نظارت صحیح پس از درمان را بیش از حد تأکید کرد.”

دارم تماشا میکنم: دکتر هینتون هیچگونه تعارض منافع را اعلام نکرد. دکتر آتالله خدمات / هزینه های مشاوره را گزارش می دهد: BMS ، Takeda ، Novartis و پشتیبانی تحقیقاتی: Novartis ، Takeda. دکتر دراکر گزارش می دهد که بودجه خود را از موسسه پزشکی هوارد هیوز دریافت کرده است. یارانه از موسسه ملی سرطان ؛ هزینه شخصی از Aileron Therapyics، Therapy Architects، Amgen، Aptose Biosciences، Iterion Therapy، Blueprint Medicine، Burroughs Wellcome Fund، Cepheid، GRAIL، Enliven Therapy، Novartis CML Molecular Monitoring Committee، RUNX1 Program Research، VBL Therapyics، Vincera Pharma Celgene ، Gilead Sciences و ICON ؛ و پشتیبانی اضافی از Enliven Therapeutics ، Novartis ، Bristol Myers Squibb و Pfizer. وی همچنین از حق ثبت اختراع پرداخت شده توسط Novartis برای درمان تومورهای استرومایی دستگاه گوارش خبر داد. هیچ گزارشی برای اطلاعیه های دیگر وجود ندارد

نشست مجازی انجمن هماتولوژی انگلیس (BSH) 2020. 9-14شما نوامبر 2020 ارائه شده به عنوان یک پوستر. شماره خلاصه 053.[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر