[ad_1]

الکترو طب سوزنی در یک مطالعه تصادفی روی بیش از 400 بزرگسال مبتلا به OA زانو ، در مقایسه با طب سوزنی کاذب منجر به بهبود قابل توجهی در درد و عملکرد شد.

نویسنده اول ، جیان-فنگ تو ، دکترای دانشگاه پزشکی چینی پکن و همکارانش ، بار اقتصادی اقتصادی OA زانو (KOA) همچنان بالا است و احتمالاً با افزایش سن و افزایش چاقی افزایش می یابد. هیچ دارویی اصلاح کننده بیماری تأیید نشده است ، درمانهای فعلی KOA عمدتا علامت دار هستند “، و اضافه کردن روشهای درمانی جدید علاوه بر عوامل دارویی یا جراحی در اولویت مطالعه است. مطالعات طب سوزنی به عنوان درمانی برای KOA افزایش یافته است ، اما همچنان بحث برانگیز باقی می ماند زیرا محققان سعی می کنند تعداد جلسات مورد نیاز برای اثربخشی را تعیین کنند.

در مطالعه ای که در Arthritis & Rheumatology منتشر شده است ، محققان 480 بزرگسال 45-75 ساله مبتلا به KOA تأیید شده را که بیش از 6 ماه درد زانو گزارش کرده بودند ، استخدام کردند. شرکت کنندگان به سه گروه الکترو طب سوزنی (EA) ، طب سوزنی دستی (MA) یا طب سوزنی کاذب (SA) تقسیم شدند. هر گروه هفته ای سه جلسه درمان دریافت می کند. در همه گروه ها ، الکترودها به سوزن های انتخاب شده طب سوزنی متصل بودند ، اما جریان فقط در گروه درمانی EA قرار گرفت.

نتیجه اولیه نرخ پاسخ پس از 8 هفته درمان بود ، تعریف شده به عنوان بیمارانی که در هر دو مقیاس رتبه بندی عددی و مقیاس عملکرد شاخص آرتروز در دانشگاه های غربی انتاریو و مک مستر به حداقل پیشرفت بالینی مرتبط (MCII) رسیده بودند.

به طور کلی ، نرخ پاسخ 8 هفته ای برای گروه های EA ، MA و SA به ترتیب 60.3٪ ، 58.6٪ و 47.3٪ بود.

تفاوت بین این گروه ها از نظر آماری در مقایسه با SA (13٪ ، 022/0 = P) معنادار بود ، اما برای MA در مقابل SA (3/11٪ ، 0507 = P) در 8 هفته معنی دار نبود. با این حال ، هر دو گروه EA و MA میزان پاسخ به طور قابل توجهی بالاتر نسبت به گروه SA در هفته 16 و 26 نشان دادند. محققان خاطرنشان كردند: “اگرچه در مقالات میزان پاسخ بالینی قابل توجهی برای KOA وجود ندارد ، اما اختلاف 11.3٪ ، نشانگر تعداد مورد نیاز برای درمان 9 ، در اقدامات بالینی قابل قبول است.”

عوارض جانبی در 11.5٪ از گروه EA ، 14.2٪ از گروه MA و 10.8٪ از گروه CA رخ داده و شامل هماتوم زیر جلدی ، درد سوزنی و پانتالژی است. محققان نوشتند ، تمام عوارض جانبی مربوط به طب سوزنی طی یک هفته برطرف می شوند و هیچ یک از موارد جدی نیستند.

یافته های این مطالعه توسط عوامل مختلفی محدود شده است ، از جمله بار بالقوه سه جلسه در هفته بر روی بیماران ، جمعیت محدود بیماران با درجه رادیوگرافی فقط II یا III ، استفاده از گزارش خود و عدم نابینایی برای ارزیابی کنندگان نتیجه.

محققان می نویسند ، با این حال ، نتایج نشان می دهد که در مقایسه با SA اثرات پایدار در کاهش درد و بهبود عملکرد با EA یا MA وجود دارد. یافته ها با “دوز مناسب طب سوزنی ، استفاده از نتیجه اولیه در سطح فردی و روش دقیق” تقویت شد. استفاده از MCII در نتیجه اولیه “ممکن است اطلاعات واضح تری در اختیار بیماران و سیاست گذاران قرار دهد تا در مورد استفاده از درمان تصمیم بگیرند”.

هنوز س aboutالاتی در مورد دوز مناسب وجود دارد

دیوید جی می نویسد ، گزینه های مدیریت کنونی KOA توسط عواملی که شامل کم اثر و عوارض جانبی ناخواسته است محدود می شود ، در حالی که جایگزینی مفصل بار سیستم های بهداشتی را افزایش می دهد. هانتر ، دکتر MBBS از دانشگاه سیدنی و ریچارد ای هریس ، دکتر ، از دانشگاه میشیگان ، آن آربر ، در نسخه همراه. “در این زمینه ، ایجاد درمان های جدید یا شناسایی اثربخشی درمان های موجود برای رفع نیاز بزرگ برآورده نشده به درد بسیار مطلوب است.” طب سوزنی همچنان در آمریکای شمالی و جنوبی محبوبیت دارد ، اما اثربخشی آن برای درد و KOA همچنان بحث برانگیز است.

سوال از دوز هنگام ارزیابی طب سوزنی چالش برانگیز است ، زیرا دوز بهینه و نحوه طبقه بندی آن ناشناخته مانده است. “در این مطالعه ، نویسندگان از سه روش درمانی در هفته استفاده می کنند ، که معمول تر از مطالعات معمول در غرب است و به طور بالقوه ممکن است در برخی از مراکز بهداشتی امکان پذیر نباشد. یک بررسی سیستماتیک اخیر نشان می دهد که فرکانس درمان و دوز آنها گفتند که سه جلسه در هفته می تواند از درمان کمتر مformثر باشد. “طب سوزنی به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود ، اما بسیاری از سیستم های بهداشتی آن را جبران نمی کنند. بیماران به دلیل تعداد ویزیت مورد نیاز می توانند هزینه های بالای جیب خود را داشته باشند ممکن است مانعی برای اجرای بیشتر در عمل باشد.

سردبیران گفتند: “طب سوزنی اکنون در بسیاری از کشورها و سیستم های بهداشتی به طور گسترده ای انجام می شود و به راحتی در دسترس است.” با این حال ، “تحقیقات بیشتری در زمینه های روابط دوز-پاسخ ، اثرات کور کردن متخصص طب سوزنی ، امکان پذیر بودن رژیم های سه هفته ای و روشن کردن مکانیسم اثر مورد نیاز است ، به ویژه با توجه به تداوم سود.”

بودجه این مطالعه توسط کمیسیون علوم و فناوری شهرداری پکن و اداره بیمارستان شهرداری پکن تأمین شد. محققان هیچ درگیری مالی برای آشکار کردن نداشتند. هانتر حمایت از کمک مالی شورای ملی تحقیقات پزشکی و پزشکی را فاش کرد و به Merck Serono ، TLC Bio ، Tissuegene ، Lilly و Pfizer مشاوره مشورتی داد.

منبع: Tu JF و همکاران روماتول برای آرتروز. 2020 نوامبر 10. Doi: 10.1002 / art.41584.

این مقاله در اصل در MDedge.com ، بخشی از شبکه حرفه ای Medscape منتشر شده است.[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir