[ad_1]دکتر Randall J. Bateman

شکل جدیدی از پروتئین تاو ممکن است راهی دقیق برای تشخیص و ردیابی بیماری آلزایمر زودرس (AD) باشد و امید جدیدی را برای آینده ایجاد کند.

در مطالعه ای بر روی 100 شرکت کننده ، منطقه اتصال میکروتوبول تاو (MTBR-tau) در مایع مغزی نخاعی (CSF) شناسایی شد – و سطح آن به شدت با گرفتگی های تائو در مغز ارتباط دارد.

محقق ارشد راندال ج. بیتمن ، استاد مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس ، میسوری ، گفت اخبار پزشکی Medscape.

بتمن گفت: “اما در این مطالعه ، ما ارتباط نزدیك و محكمی بین سطح CSF MTBR-tau و تاو در مغز نشان داده ایم.”

یافته ها در 7 دسامبر به صورت آنلاین منتشر شد مغز.

نشانگر تشخیصی

در حال حاضر ، نشانگرهای زیستی که برای اندازه گیری تاو در مایع مغزی نخاعی و خون استفاده می شود ، انواع فسفریله تاو هستند و “آنها در مغزهای پیچیده مغز یافت نمی شوند ، این آسیب شناسی بهترین ارتباط را با علائم آلزایمر دارد”.

وی افزود: “ما چیزهای زیادی از این نشانگرهای زیستی آموختیم ، اما اکنون معتقدیم كه این انواع تاو فسفریله شده در واقع واكنشی به پلاك های آمیلوئید هستند و در واقع مربوط به تاو نیستند كه در مغز ایجاد می شود.”

در مطالعه حاضر ، محققان شناسایی و تعیین کمی MTBR-tau جدید در CSF را گزارش کردند و گزارش دادند که ارتباط زیادی با پیچیدگی های تاو موجود در تصاویر PET در مغز بیماران مبتلا به AD نشان می دهد.

محققان برای تجزیه و تحلیل سطح اشکال مختلف MTBR-tau در CSF افراد در دهه 1970 از روش های رسوب متوالی و استخراج شیمیایی و به دنبال آن طیف سنجی جرمی استفاده کردند.

از 100 شرکت کننده 30 نفر فاقد نقص شناختی و هیچ علامتی از AD بودند ، 58 پلاک آمیلوئید بدون علائم شناختی یا AD خفیف یا متوسط ​​داشتند و 12 نفر دچار نقص شناختی ناشی از سایر شرایط بودند.

نتایج نشان می دهد که سطح یک شکل خاص از tau موجود در CSF ، MTBR-tau 243 ، در شرکت کنندگان مبتلا به AD افزایش یافته و آن هم راستا با اختلال شناختی و پیشرفت زوال عقل افزایش یافته است.

محققان نتایج را بررسی کردند ، 28 عضو از تحقیق اصلی را برای مدت 2 تا 9 سال دنبال کردند. نیمی از شرکت کنندگان در ابتدای مطالعه دارای درجه ای از AD بودند. با گذشت زمان ، سطح MTBR-tau 243 به طور قابل توجهی در گروه AD افزایش یافت ، که مطابق با وخیم شدن نتایج آزمون عملکرد شناختی است.

محققان همچنین بررسی کردند که چگونه سطح CSF MTBR-tau 243 با حجم درهم تنیدگی اسکن مغز PET در 35 فرد (20 با AD ، 15 بدون) مطابقت دارد. آنها دریافتند که سطح MTBR tau 243 در CSF به شدت با مقدار tau مشخص شده در اسکن مغز ارتباط دارد.

نشانگر زیستی جدیدی؟

باتمن گفت: “اگر ما در تلاش هستیم تا پیچیدگی های تاو را ردیابی كنیم ، پس به مارك زیستی نیاز داریم كه با سلول های درهم تنیده ارتباط برقرار كند.

در حال حاضر ، تنها راه برای ردیابی پیچیدگی های tau اسکن PET است که بسیار گران است و از تجهیزات پیشرفته استفاده می کند.

بیتمن گفت: آنچه ما واقعاً به آن نیاز داریم آزمایش خون است. اگرچه هنوز مشخص نشده است که MTBR-tau می تواند در خون اندازه گیری شود ، محققان در حال بررسی این موضوع هستند.

بیتمن گفت: “معمولاً با وجود موادی كه در مایع مغزی نخاعی یافت می شوند ، اندازه گیری آنها در خون نیز امكان پذیر است.”

وی افزود ، اگرچه اندازه گیری فرمهای فسفریله تاو در خون امکان پذیر است ، اما اکنون تصور می شود که این اشکال تاو پاسخی انطباقی است و لزوماً آسیب شناسی نیست.

پروتئین های جمع شده در مغز همیشه بیماری زا هستند. بتمن گفت ، و تاو جمع شده ، به صورت درهم تنیدگی ، با علائم بیماران ارتباط خوبی دارد. “از نظر علائم آلزایمر از آمیلوئید مهمتر است.”

پلاک های آمیلوئید می توانند در مغز ظاهر شده و برای چندین دهه بدون علامت باشند. تاو تقریباً همزمان با بروز علائم اتفاق می افتد و با پیشرفت زوال عقل ، عقده های تاو افزایش می یابد.

بیتمن خاطرنشان کرد که تصور می شود تجمع آمیلوئید بتا آغازی برای روند AD باشد و سلولهای عصبی را تحریک می کند تا طعم بیشتری تولید کنند.

“در حالی که تعداد مشخصی از تاو در مغز مورد نیاز است – این نقش فیزیولوژیکی در تثبیت آکسون ها و نورون ها دارد – به دلایلی ظاهر پلاک های آمیلوئید باعث تولید بیش از حد تاو و تغییر فسفوریلاسیون می شود. این تولید بیش از حد منجر به تشکیل رسوبات تاو در سلول های عصبی می شود. علائم آلزایمر ، “او گفت.

“امید عالی”

در سال 2015 ، محققان آزمایش خون بسیار ویژه ای را برای آمیلوئید بتا گزارش کردند.

باتمن گفت: “انجام آزمایش خون برای پروتئینی كه عمدتا در مایع مغزی نخاعی یافت می شود بسیار دشوارتر است.” “ما در حال صحبت کردن در مورد ’50 ، 000 بار مشکل است. ‘ پروتئین ها معمولاً 50 برابر کمتر از مایع مغزی نخاعی در خون متمرکز می شوند و 1000 برابر پروتئین در خون وجود دارد که در اندازه گیری آن اختلال ایجاد می کند. بنابراین آزمایش خون آمیلوئید یک موفقیت بزرگ بود. “

در سال 2019 ، محققان مطالعه ارزیابی فسفاتو خون را منتشر کردند ، “و حال ما گزارش می دهیم که یافتن MTBR-tau در مایع مغزی نخاعی اندازه گیری قابل اعتماد برای درهم تنیدگی تائو است.”

وی افزود: “این نتایج بسیار مهیج است. تعداد ماركرهایی كه برای بیماری آلزایمر در اختیار داریم بسیار خوب پر می شود.”

باتمن گفت كه ممكن است در آینده یك پنل تست AD مشابه با صفحه كلسترول وجود داشته باشد.

علاوه بر آمیلوئید بتا ، فسفاتو و MTBR-tau ، ممکن است یک آزمایش دیگر نشانگر بازسازی سلول های عصبی مانند زنجیره سبک رشته های عصبی اضافه شود. بتمن گفت ، سپس چنین صفحه ای از مارکرها تصویر کاملی از AD را نشان می دهد و به شما امکان می دهد مرحله بیماری را ترسیم کند.

وی گفت: “ما می توانیم ارزیابی کنیم که فرد احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را دارد ، در صورت عدم وجود علائم ، ابتلا به بیماری در چه مرحله ای است ، در چه مرحله ای است ، اگر علائمی وجود دارد ، سرعت پیشرفت و نحوه پاسخگویی آنها به درمان های مختلف چگونه است.”

وی افزود: “در حالی که آزمون MBTR-tau در مراحل اولیه است ، این تنها اولین گزارش است. این امید بزرگی برای آینده است.”

بودجه این مطالعه با کمک مالی موسسه ملی بهداشت / انستیتوی ملی اختلالات مغز و اعصاب و سکته مغزی ، بنیاد بیمارستان یهودی بارنز ، خانواده جان و لیندا تریسی ، سکه های تحقیق در مورد آلزایمر و بورس پژوهشی انجمن آلزایمر تأمین شد. بیتمن با کسب حق امتیاز بر اساس فناوری دارای مجوز از دانشگاه واشنگتن برای C2N Diagnostics ، از مشارکت در C2N Diagnostics خبر داد و گفت که می تواند براساس تغییرات اضافی برای تشخیص AD با تغییر در فسفوریلاسیون ، درآمد کسب کند. وی همچنین گزارش داد که از AC Immune ، Amgen ، C2N Diagnostics ، Eisai ، Janssen ، Pfizer و Roche به عنوان مدرس ، مشاور و / یا عضو هیئت مشاوره هزینه دریافت می کند.

مغز. منتشر شده بصورت آنلاین در 7 دسامبر 2020. متن کامل

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مغز و اعصاب Medscape ، در Facebook و. به ما بپیوندید توییتر.[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر