[ad_1]

پاریس (رویترز) – رئیس جمهور پیشین والری ژیسکاردستینگ ، که در دهه 1970 از ادغام اروپا حمایت می کرد و به مدرن سازی جامعه فرانسه کمک کرد ، پس از امضای قرارداد با COVID-19 در سن 94 سالگی درگذشت.

بنیاد ژیسکار گفت که وی در خانه خانوادگی خود در منطقه لویار و شر در مرکز فرانسه درگذشت. وی در ماه سپتامبر با عوارض تنفسی در بیمارستان بستری شد و در اواسط ماه نوامبر مجدداً در بیمارستان بستری شد.

بنیاد والری ژیسکار d’Estaing در توییتر خود اعلام کرد که مراسم خاکسپاری وی یک کار صمیمی خانوادگی خواهد بود.

ژیسکار در سال 1974 در سن 48 سالگی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد تا جوانترین رهبر فرانسه پس از جنگ شود.

در خانه ، جیسكارد ریاست مدرنیزاسیون جامعه فرانسه را بر عهده گرفت ، سقط جنین را قانونی دانست ، اجازه طلاق با رضایت متقابل را داد و سن رأی دادن را به 18 از 21 سال كاهش داد.

وی تلاش کرد اقتصاد فرانسه را آزاد کند ، پدر شبکه پرسرعت TGV فرانسه بود و تصویر یک رئیس جمهور جوان و مدرن را که از مردم قبل از مردم نزدیک تر بود پیش بینی کرد.

قانون گذاران در حالی که مالیات پرداخت می شد ، یک دقیقه در شورای ملی سکوت کردند. نیکلاس سارکوزی ، رئیس جمهور پیشین گفت جیسکارد “تمام عمر خود را برای تقویت روابط بین ملت های اروپا تلاش کرده است”.

ژیسكارد با هلموت اشمیت ، صدراعظم پیشین آلمان غربی روابط نزدیكی برقرار كرد و با هم پایه های یك واحد پولی یورو را ایجاد كردند و سیستم پولی اروپا را ایجاد كردند.

وی همچنین یک آنگلوفیل مشتاق بود و یک سال پس از پیوستن انگلیس به جامعه اقتصادی اروپا ، کار خود را آغاز کرد.

دنیس مک شین ، وزیر اسبق اروپا در انگلیس ، دنیس مک شین ، در بیانیه ای در توییتر گفت: “ارتباط کامل با عشق و نفرت با کشور ما” ، وی را “سیاستمدار بزرگی” دانست که اروپا را تغییر داد.

وی یک ماه قبل از همه پرسی Brexit در سال 2016 ، انگلیسی ها را به ماندن در اتحادیه اروپا فراخواند.

میشل بارنیر ، فرانسوی و مذاکره کننده اصلی اتحادیه اروپا در مذاکرات در مورد روابط آینده اروپا با انگلیس ، گفت: “برای والری ژیسکار دو استن ، اروپا باید یک آرزوی فرانسوی باشد و فرانسه یک کشور مدرن. احترام”.

ژیسكارد یك دوره ریاست جمهوری را بر عهده داشت و نامزدی مجدد خود را به سوسیالیست فرانسوا میتران پس از ركود اقتصادی جهانی در دهه 1970 از دست داد.[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر