[ad_1]

(سلامت رویترز) – بر اساس یک مطالعه اخیر ، زنان مبتلا به سرطان پستان که مستعد باروری هستند ، بیشتر از کسانی است که درمان موفقیت آمیز با فن آوری کمک باروری (ART) و تولدهای زنده بدون خطر اضافی برای مرگ ندارند. .

محققان داده های مربوط به 425 زن مبتلا به سرطان پستان را که بین سالهای 1994 و 2017 تحت حفاظت از باروری در سوئد تحت آزمایش قرار گرفتند ، و همچنین داده های مربوط به یک گروه 850 زن را با سن ، شهرستان و زمان تشخیص سرطان پستان بررسی کردند. سینه هایی که تحت باروری قرار نگرفته اند.

در زنانی که احتباس باروری دریافت کرده اند ، نسبت به زنانی که احتباس باروری دریافت نکرده اند ، نرخ زاد و ولد بالاتر (نسبت خطر تعدیل شده 2.3) و میزان استفاده از ART (aHR 4.8) بالاتر بوده است. مرگ و میر ناشی از همه دلایل نیز برای گروه حفظ باروری کمتر بود (aHR 0.4).

دکتر کنی رودریگز-والبرگ ، متخصص طب تولید مثل ، گفت: “برای زن جوانی که اخیراً مبتلا به سرطان پستان شده است ، شانس تشکیل خانواده در صورت عدم حفظ باروری بسیار کاهش می یابد.” در انستیتوی کارولینسکا در استکهلم ، سوئد.

حفظ باروری زمانی می تواند با اطمینان حاصل شود که زنان جوانی که مبتلا به سرطان هستند بلافاصله توسط متخصصان انکولوژی به پزشکان متخصص تولید مثل مراجعه کنند تا از بحث به موقع گزینه های باروری و حداقل تأخیر در درمان سرطان اطمینان حاصل کنند ، رودریگز-والبرگ از طریق ایمیل.

در گروه حفظ باروری ، 97 زن (22.8٪) حداقل یک بار پس از تشخیص سرطان پستان (میانگین پیگیری 4.6 سال) ، در حالی که 74 زن (7.7٪) تشخیص داده شده بودند ، یک بار زایمان کردند. در گروهی که تحت حفاظت باروری قرار نگرفتند (میانگین پیگیری 4.8 سال).

زنان بیشتری در گروه باروری (1/71٪) نسبت به گروهی که از حاملگی باروری دریافت نکرده اند (1/20٪) نابارور بودند. همچنین زنان در گروه حفظ باروری پس از درمان سرطان پستان ، بیش از یک فرزند (3/37 درصد) نسبت به زنانی که حفظ باروری دریافت نکرده اند (7/17 درصد) ، بیش از یک فرزند دارند.

زنانی که تحت باروری قرار می گیرند نسبت به زنان غیر بارور (میانگین سنی 33.3 سال) جوان تر هستند (میانگین سنی 32.1 سال). علاوه بر این ، کسانی که باروری را حفظ کرده اند بیشتر از کسانی که تحت حفاظت از باروری (به ترتیب 6/60 و 7/87 درصد).

یک گروه تحقیقاتی در JAMA Oncology گفت: یک محدودیت مهم در این مطالعه این است که محققان از داده های مربوط به ترجیحات بیماران برای فرزندآوری برخوردار نبودند و این احتمال وجود داشت که زنان در دو گروه از نظر قصد بارداری متفاوت باشند.

دکتر کوتلوک اوکتای ، مدیر انستیتوی نوآوری برای حفظ باروری و IVF گفت: با این وجود ، نتایج نشان می دهد که زنان می توانند در صورت تمایل به بچه دار شدن پس از درمان از حفظ باروری بهره مند شوند و بر اهمیت پزشکان در مورد این گزینه با بیماران تأکید می کنند. در نیویورک ، که در این مطالعه شرکت نکرده است.

دکتر اوکتای ، که همچنین رئیس آزمایشگاه تولید مثل و حفظ باروری مولکولی و دانشکده پزشکی دانشگاه ییل در نیوهاون ، کانتیکت است ، روش های زیادی برای زنان با سرطان پستان وجود دارد که می توانند باروری را قبل از شیمی درمانی حفظ کنند.

وی گفت: ما با استفاده از مهاركننده های آروماتاز ​​یا درمان های تاموکسیفن پروتكل های ویژه تحریك تخمدان را ایجاد كرده ایم تا از عوارض جانبی افزایش استروژن در سلول های سرطانی پستان جلوگیری كند تا زنان بتوانند تخم و جنین خود را با خیال راحت حفظ كنند. اوکتای “علاوه بر این ، زنان مبتلا به سرطان پستان دچار انجماد تخمدان می شوند که نیازی به تحریک تخمدان نیست.”

منبع: https://bit.ly/3odVLAy JAMA Oncology ، آنلاین 19 نوامبر 2020[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر