[ad_1]

یک مطالعه نشان می دهد ، در میان بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، کسانی که دارای آپنه انسدادی خواب (OSA) هستند ، افسردگی یا اضطراب متوسط ​​تا شدید دارند.

دکتر دیانا شیائوجی ژو در نشست سالانه انجمن پزشکی باروری آمریکا در سال 2020 ، که عملاً امسال برگزار شد ، گفت: این یافته می تواند برای غربالگری و درمان تأثیراتی داشته باشد.

ژو ، عضو غدد درون ریز باروری و ناباروری در دانشگاه کالیفرنیا ، سانفرانسیسکو ، گفت: “غربالگری معمول OSA برای زنان مبتلا به PCOS باید در زمینه افسردگی و اضطراب قبلی وجود داشته باشد.” “مراجعه به منظور تشخیص و درمان OSA در کسانی که از نظر غربالگری مثبت هستند ممکن است مزایای روانشناختی را به این جمعیت اضافه کند ، همانطور که در جمعیت عمومی دیده می شود.

وی گفت: بیماران مبتلا به PCOS تعدادی از بیماری های مشترک از جمله سطح بالاتری از اختلالات روانشناختی و OSA را تجربه می کنند.

OSA در افراد عمومی با افسردگی و اضطراب همراه بوده و مطالعات نشان داده اند که درمان ، مانند فشار مثبت مداوم مجاری هوایی (CPAP) ، می تواند فواید روانشناختی مانند کاهش علائم افسردگی داشته باشد.

دستورالعمل های PCOS برای شناسایی و تسکین علائمی مانند خستگی ، که می توانند در اختلالات خلقی نقش داشته باشند ، غربالگری برای OSA را توصیه می کنند. ژو گفت: “با این حال ، هیچ مطالعه ای برای ارزیابی ارتباط بین OSA و افسردگی و اضطراب ، به ویژه در زنان مبتلا به PCOS وجود ندارد.”

مطالعه مقطعی

ژو و همکارانش برای ارزیابی اینکه آیا OSA با افسردگی و اضطراب در زنان مبتلا به PCOS ارتباط دارد ، مطالعه ای روی همه زنان مشاهده شده در یک کلینیک چند رشته ای PCOS در دانشگاه بین ژوئن 2017 و ژوئن 2020 انجام دادند.

شرکت کنندگان تشخیص PCOS داشتند که از نظر بالینی با معیارهای روتردام تایید شده است. محققان با استفاده از پرسشنامه برلین که به سه حوزه تقسیم شده است خطر OSA را تعیین کردند. نتیجه مثبت در دو یا چند دامنه نشان دهنده خطر بالای OSA است.

محققان از پرسشنامه سلامت بیمار -9 (PHQ-9) برای ارزیابی علائم افسردگی استفاده کردند و برای ارزیابی علائم اضطراب از اختلال اضطراب عمومی -7 (GAD-7) استفاده کردند.

محققان برای ارزیابی تفاوت در خصوصیات بیمار از آزمون t دو طرفه ، آزمون مجذور كای و تست دقیق فیشر استفاده كردند. آنها برای تعیین احتمال بروز علائم متوسط ​​تا شدید افسردگی (به عنوان مثال ، نمره PHQ-9 از 10 یا بیشتر) و اضطراب (GAD-7 نمره 10 یا بیشتر) در بیماران با بالا خطر OSA در مقایسه با بیماران کم خطر OSA. آنها از نظر سن ، شاخص توده بدن ، سطح تستوسترون آزاد و مقاومت به انسولین با استفاده از مدل هموستاتیک برای ارزیابی مقاومت به انسولین (HOMA-IR) تنظیم شدند.

محققان داده های 201 بیمار را مطالعه کردند: 125 بیمار با خطر کم OSA و 76 نفر با خطر بالای OSA. میانگین سنی بیماران 28 سال بود.

به طور متوسط ​​، در بیماران گروه OSA با ریسک بالا ، شاخص توده بدنی بالاتر (37.9 در مقابل 26.5) ، سطح بالاتر تستوسترون آزاد (6.5 ng / dL در مقابل 4.5 ng / dL) و نمره HOMA-IR بالاتر (7 در مقابل 3.1) نسبت به افرادی که خطر کم OSA دارند. علاوه بر این ، درصد بالاتری از بیماران در معرض خطر ابتلا به OSA دارای الیگومنوره بودند (9/84 درصد در مقابل 5/70 درصد).

میانگین نمره PHQ-9 در گروه پر خطر OSA (12 در مقابل 8.3) و همچنین میانگین امتیاز GAD-7 (8.9 در مقابل 6.1) به طور قابل توجهی بالاتر بود.

در تجزیه و تحلیل های تک عاملی ، وجود خطر بالای OSA احتمال افسردگی یا اضطراب متوسط ​​یا شدید را تقریباً سه برابر افزایش می دهد.

در تجزیه و تحلیل های چند متغیره ، خطر بالای OSA به طور قابل توجهی با افسردگی یا اضطراب متوسط ​​یا شدید همراه است ، با نسبت شانس حدود 2.5. ژو گفت: “لازم به ذکر است که BMI از نظر آماری پیش بینی کننده قابل توجهی در تجزیه و تحلیل های یک بعدی است ، اما در تجزیه و تحلیل های چند متغیره نه.”

وی گفت: اگرچه محققان OSA ، افسردگی و اضطراب را با استفاده از پرسشنامه های معتبر ارزیابی کردند ، اما یک مطالعه با تشخیص های بالینی تأیید شده این شرایط ، این یافته ها را تقویت می کند.

اتصالات مختلف مختلف

ژو گفت ، محققان روابط مختلفی را بین PCOS ، OSA و افسردگی و اضطراب پیشنهاد داده اند. خصوصیات PCOS مانند مقاومت به انسولین ، چاقی و هیپرآندروژنمی خطر ابتلا به OSA را افزایش می دهد. ژو گفت: “از دست دادن و تکه تکه شدن خواب و هیپوکسی ، که تعیین کننده OSA است ، سپس باعث افزایش لحن دلسوزانه و استرس اکسیداتیو می شود ، که می تواند منجر به افزایش افسردگی و اضطراب شود.

دکتر مارلا لوژان ، رئیس گروه علاقه ویژه ASRM در زمینه آندروژن ها ، در بیانیه ای گفت: نتایج نشان می دهد که درمان OSA “ممکن است مزایای روانشناختی به زنان مبتلا به PCOS اضافه کرده و پیامدهای گسترده سلامتی این بیماری را برجسته کند.” جامعه.

لوژان از دانشگاه کورنل در ایتاکا ، نیویورک گفت: “علت PCOS هنوز به خوبی درک نشده است ، اما ما می دانیم که از هر 10 زن در سنین باروری 1 از PCOS رنج می برد.” “علاوه بر ناباروری ، PCOS با دیابت نوع 2 و عوارض قلبی عروقی مانند فشار خون بالا و چربی های غیر طبیعی خون نیز همراه است. “

در بحثی پس از ارائه ژو ، دکتر آلیس D. دومار گفت که این مطالعه چشمها را باز می کند.

دومار ، مدیر مراقبت های تلفیقی در IVF بوستون و دانشیار زنان ، زنان و زیست شناسی باروری در دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون ، گفت که او معمولاً در مورد آپنه خواب با بیماران صحبت نمی کند. “برای ما که به طور روزمره با بیماران PCOS کار می کنیم ، همیشه به دنبال اطلاعات بیشتر هستیم.”

اگرچه در دستورالعمل های PCOS غربالگری OSA ذکر شده است ، اما ژو انتظار دارد که تعداد کمی از متخصصانی که به بیماران PCOS مراجعه می کنند یا حتی متخصصان فوق تخصصی این کار را انجام دهند.

وی گفت ، با این وجود ، پتانسیل مداخله جذاب است. و اگر درمان OSA نیاز بیمار به داروهای روانپزشکی را نیز کاهش دهد ، ممکن است مزایای اضافی در PCOS به دلیل عوارض جانبی متابولیکی همراه برخی داروها باشد.

ژو و لوجان هیچ افشاگری مرتبطی نداشتند. دومار یکی از مالکان FertiCalm ، FertiStrong و Aliz Health Apps و سخنگوی Ferring ، EMD Serono ، Merck و Abbott است.

منبع: ژو DX و همکاران ASRM 2020. خلاصه O-146.

این مقاله در اصل در MDedge.com ، بخشی از شبکه حرفه ای Medscape منتشر شده است.[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر