ژنیکوماستی یک عارضه پزشکی است و با ورزش و رژیم درمان نمی شود. برجستگی پستان که صرف به علت چربی بیش از حد باشد را ژنیکوماستی مینامند و در زبان انگلیسی از واژههای پزشکی Pseudogynecomastia، یا Lipomastia برای آن استفاده میشود. برای برخی از افراد، کاهش وزن یا ورزش بیشتر می تواند کمک کند اما همیشه نمی تواند شرایط را بهبود بخشد. به راحتی در زیر پوست حرکت می کند. تورم همراه با ژنیکوماستی (بزرگ شدن سینه در مردان) ممکن است به صورت توده غددی، سفت و با حدود مشخص در اندازه های مختلف درست در زیر هاله خود را نشان دهد یا ممکن است با پری منتشر چربی با حدود نامشخصی در قفسه سینه تظاهر کند. زانو یکی از قسمتهای بدن است که ممکن است رسوبات چربی در آن انباشته شوند. برای اطلاع کامل از این مساله حتما با پزشک خود مشورت کنید تا با معاینه و با توجه به وضعیت شما بهترین درمان به شما ارائه شود. دلایل بسیار زیادی برای به وجود آمدن عارضه ژنیکوماستی وجود دارد.

جراحی ژنیکوماستی و یا جراحی کوچک کردن سینه در مردان کانید جراحی زیادی دارد و بسیاری از جراحان نیز اقدام به جراحی کوچک کردن سینه در مردان می نمایند. ژنیکوماستی یک بیماری شایع پستان برای آقایان است که خوشبختانه آمار زیادی از درمان قطعی این بیماری وجود دارد که در نهایت بیماران به سلامت کامل ژنیکوماستی رژیم دست یافته اند. برای آگاهی ازنحوه تهیه مجوز وزارت بهداشت باید همراه بیماران قبل از تاریخ زایمان حداقل دو هفته قبل، به بیمارستان مراجعه و نبست به روال قانونی عمل فوق و تهیه مدارک آن تا قبل از زمان بستری آگاهی های لازم راکسب نمایند. زیرا بهترین جراح است که با تخصص و دانش بالا و تجربه بسیار زیاد خود می تواند همه این عوارض را تحت کنترل بگیرد و احتمال ایجاد آن ها را به حداقل برساند. نباید اجازه دهید شانه ها سمت جلو و بالا متمایل شوند. در موارد شدید ژنیکوماستی، وزن بیش از حد بافت چربی از سینه ها است که باعث می شود سینه ها حالتی افتاده و تیره پیدا کند. اگر رشد موی شما به میزان قابل توجهی کمتر از حد نرمال باشد، ممکن است علائم ناباروری مردان را تجربه کنید. این تغییرات هورمونی می تواند منجر به رشد بیش از حد بافت پستان شود.

اما در بسیاری موارد مربوط به تغییرات هورمونی در دوره پریود است. این عارضه می تواند به دلیل تغییرات هورمونی، وراثت، چاقی و یا استفاده از برخی از دارو های خاص باشد. ژنیکوماستی یک بیماری رایج در مردان و اغلب بزرگسالان است که ۳۶ درصد از مردان را درگیر کرده است. امروزه دو نوع مختلف عمل جراحی زیبایی برای ژنیکوماستی ( کوچک کردن سینه مردان ) وجود دارد. بعضی از مهمترین داروهایی كه باعث بروز این حالت میشوند عبارتاند از: دیگوكسین (لانوكسین) برای بیماری قلبی، اسپرونولاكتین (آلداكتون)، سایمتیدین بلوككننده اسید معده، كتوكونازول (نیزورال) برای عفونت قارچی، فیناستراید (پروسكار) و داناستراید (اودارت) برای بزرگی پروستات.لازم به ذكر است كه داروهای مخدری نظیر آمفتامین، ماری جوانا و هروئین و بیماری كبدی ناشی از افراط در مصرف الكل نیز باعث بزرگ شدن پستان میگردند.آیا سینه مردان هم ممكن است سرطانی شود؟ اضافه وزن یکی از دلایل عمده ژنیکوماستی است ، به این دلیل که می تواند سطح استروژن را افزایش دهد و باعث رشد بافت پستان شود. ژنیکوماستی فیزیولوژیک به چند گروه تقسیم می شود؟ علت ریشهای به ندرت برای موارد فردی تعیین میشود.

یک قرص برای درمان ژنیکوماستی که معمولا معرفی می کنند، تاموکسیفن است. پزشک عمومی ، معمولا می تواند بگوید که فرد به ژنیکوماستی مبتلا هست یا خیر؟ ژنیکوماستی بیماری سینه ها غیر توسعه یافته یا بزرگ شده در آقایان است که در هر سنی نیز ممکن اس رخ دهد. به مدت ۶ هفته از پانسمان فشاری استفادهکنید مگر اینکه پزشک جراح چیزی غیر از این تجویزکنید. مهارت و تخصص پزشک در این زمینه اهمیتی غیر قابل انکار دارد. متخصص قبل از تصمیم گیری در مورد مناسب ترین تکنیک ها ، بیمار را بسیار دقیق ارزیابی خواهد کرد. به نظر می رسد این روش بر روش لیپوساکشن تنها در این گروه از بیماران ارجحیت دارد. در این موارد موقعیت و اندازه نوک سینه و هاله آن نیز از نظر جراحی بهبود یافته و پوست اضافی نیز کاهش یابد. هدف کلی از این جراحی ، این است که یک اندازه طبیعی تر در قفسه سینه به دست آید ؛ بنابراین گاهی اوقات ممکن است بیش از یک جراحی لازم باشد. منظور از ژنیکوماستی در واقع به بزرگ شدن بافت غدد لنفاوی سینه در مردان می توان اشاره داشت که این عارضه بیشتر در مردان و در دوران طفولیت ، بلوغ، و میان سالی رایج است.

ایندکسر