[ad_1]

سطوح بالاتر آلودگی هوا با افزایش خطر آسیب شناسی آمیلوئید بتا در یک مطالعه جدید در افراد مسن با اختلال شناختی ارتباط دارد.دکتر لئوناردو یاکارینو

لئوناردو یاكارینو ، MD ، از م Instituteسسه عصب شناسی وال ، دانشگاه كالیفرنیا ، سانفرانسیسكو ، گفت: “بسیاری از مطالعات در حال حاضر ارتباط بین آلودگی هوا و نتایج بالینی زوال عقل یا كاهش شناختی را یافته اند.” اخبار پزشکی Medscape. “اما این مطالعه اکنون یک ارتباط واضح بین آلودگی هوا و نشانگر زیستی بیماری آلزایمر را نشان می دهد: این ارتباط بین کیفیت پایین هوا و آسیب شناسی مغز را نشان می دهد.

وی افزود: “ما معتقدیم كه قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا باید به عنوان یكی از عوامل كلی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر دیده شود.” “ما معتقدیم که این یک عامل مهم است. نتایج ما نشان می دهد که اگر ما بتوانیم در معرض آلودگی هوا در مشاغل و خانگی قرار بگیریم ، می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند.”

این مطالعه به صورت آنلاین در عصب شناسی JAMA در تاریخ 30 نوامبر.

یاکارینو توضیح داد که به خوبی شناخته شده است که آلودگی هوا با نتایج ضعیف سلامتی همراه است. وی گفت: به غیر از بیماری های قلبی عروقی و تنفسی ، تمایل به ارتباط بین آلودگی هوا و سلامت مغز افزایش می یابد. “پیوند جذاب تر می شود ، با شواهدی از مطالعات آزمایشگاهی ، حیوانی و انسانی نشان می دهد که افرادی که در معرض کیفیت پایین هوا قرار دارند ، خطر کاهش شناختی و زوال عقل را افزایش می دهند.

علاوه بر این ، امسال کمیسیون Lancet آلودگی هوا را در لیست به روز شده فاکتورهای خطر قابل اصلاح برای زوال عقل گنجانده است.

برای مطالعه حاضر ، محققان داده های حاصل از مطالعه Imaging Dementia – Evidence for Amyloid Scanning (IDEAS) را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند ، که شامل بیش از 18000 شرکت کننده در ایالات متحده با اختلال شناختی بود که بین سال های 2016 و 2018 توموگرافی انتشار پوزیترون آمیلوئید (PET) دریافت کرده اند.

محققان برای ارزیابی رابطه بین کیفیت هوا در محل زندگی هر بیمار و احتمال نتیجه مثبت آمیلوئید PET از داده های حاصل از مطالعه IDEAS استفاده کردند. سوابق عمومی آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده برای ارزیابی کیفیت هوا در کد پستی انتخاب شده در دو دوره – 2002 تا 2003 (تقریبا 14 سال قبل از اسکن PET آمیلوئید) و 2015 تا 2016 (تقریبا 1 سال قبل) استفاده شد. اسکن آمیلوئید PET).

نتایج نشان داد کسانی که در منطقه ای با افزایش آلودگی هوا زندگی می کنند ، همانطور که با غلظت پیش بینی شده ذرات ریز گرد و غبار پیش بینی شده (PM2.5) تعیین می شود ، احتمالاً یک اسکن PET آمیلوئید مثبت دارند. این رابطه بعد از انطباق با عوامل جمعیت شناختی ، سبک زندگی و اقتصادی – اجتماعی و همچنین بیماری های پزشکی وابسته به دوز بود و از نظر آماری معنی دار بود. این ارتباط در هر دو دوره مشاهده می شود. نسبت تعدیل شده ضرایب در سالهای 2002-2003 1.10 و در 2016-2016 1.15 بود.

یاكارینو توضیح داد: “این نشان می دهد كه حدود 10٪ احتمال آزمایش آمیلوئید مثبت برای افرادی كه در مناطق كم آلوده زندگی می كنند در مقایسه با مناطق كم آلوده بیشتر است.”

هرگونه افزایش PM2.5 در سالهای 2002-2003 با افزایش یافته های مثبت PET آمیلوئید از 0.5٪ همراه بود. هرگونه افزایش در واحد PM2.5 برای دوره 2015-2016 با افزایش احتمال یافته آمیلوئید PET مثبت 0.8٪ همراه است.

یاكارینو گفت: “این یك مطالعه كوهورت بسیار بزرگ بود و ما با بسیاری از عوامل دیگر سازگار بودیم ، بنابراین این یافته های كاملاً محكمی است.”

قرار گرفتن در معرض غلظت های بالاتر ازن با مثبت آمیلوئید در اسکن PET در هر دو پنجره زمانی ارتباطی نداشت.

محققان گفتند: “این یافته ها نشان می دهد که تجمع آمیلوئید بتا در مغز ممکن است یکی از مسیرهای بیولوژیکی در افزایش بروز زوال عقل و کاهش شناختی مرتبط با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا باشد.”

آنها نتیجه گرفتند: “اثرات سو ad آلاینده های سمی موجود در هوا در ارتباط با آسیب شناسی آمیلوئید بتا باید در تصمیمات بهداشت عمومی در نظر گرفته شود و باید خطر مادام العمر فرد در ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل را آگاه سازد.” آنها.

یاکارینو خاطرنشان کرد: اگرچه دولت ها برای مقابله با آلودگی هوا نیاز به اقدامات اولیه دارند ، اما مردم می توانند برای کاهش قرار گرفتن در معرض هوای بی کیفیت ، تغییراتی ایجاد کنند.

“چنین تغییراتی ممکن است شامل عدم ترک ماسک یا استفاده از ماسک در هنگام آلودگی بسیار زیاد باشد (همانطور که اخیراً در کالیفرنیا با آتش سوزی اتفاق افتاده است) و جلوگیری از مناطقی که کیفیت هوا ضعیف شناخته شده است. علاوه بر این ، فعالیتهایی که آلودگی هوای داخل را افزایش می دهد و می تواند تغییر کند ، مانند انواع خاصی از پخت و پز ، سیگار کشیدن سیگار ، استفاده از آتش زغال سنگ “، او اظهار داشت.

وی افزود: “بر اساس یافته های ما ، انجام اقدامات لازم در مورد این موارد احتیاط آمیز است ، به ویژه برای افرادی که در معرض خطر بیشتری از بیماری های قلبی عروقی و تنفسی یا بیماری آلزایمر هستند.”

خوشبینانه تر ، یاكارینو خاطرنشان كرد كه كیفیت هوا در ایالات متحده طی سالهای اخیر به طور قابل توجهی بهبود یافته است. در این مطالعه تحلیلی (2002-2016) پیشرفت های چشمگیری بین دو دوره یافت شده است ، “بنابراین ما در مسیر درست حرکت می کنیم”.

مطالعه IDEAS توسط انجمن آلزایمر ، کالج رادیولوژی آمریکا ، Avid Radiopharmaceuticals Inc ، GE Healthcare و تصویربرداری مولکولی زندگی تأمین شد. یاکارینو هیچ رابطه مالی را فاش نمی کند.

JAMA Neurol. منتشر شده بصورت آنلاین در تاریخ 30 نوامبر 2020. خلاصه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مغز و اعصاب Medscape ، در Facebook و. به ما بپیوندید توییتر.[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر