آسکیمینیب ، داروی جدیدی که برای درمان R / R CML استفاده می شود


داروی مورد مطالعه آسکیمینیب (ساخته شده توسط Novartis) ممکن است به کودک جدیدی در فاز مزمن لوسمی میلوئید مزمن (CMP-CP) واحد درمانی برای بیمارانی تبدیل شود که حداقل دارای دو مهارکننده تیروزین کیناز قبلی (TKI) نبوده و هستند. )

نتایج جدید حاصل از مطالعه ASCEMBL (NCT03106779) نشان می دهد بیمارانی که asciminib را دریافت می کنند ، که متفاوت از روشهای درمانی فعلی تایید شده برای CML-CP است ، پاسخهای بهتری نسبت به bosutinib بدست آورده اند (بوسولیف) به عنوان خط سوم درمانی.

دکتر مایکل جی ، بنیانگذار ، گفت: “مطالعه ASCEMBL فصل جدیدی را در مورد CML باز می کند ، اثبات اثر بخشی نسبتاً برتر و ایمنی عالی برای کلاس جدیدی از مهارکننده های ABL.” Mauro از مرکز سرطان پذیرایی Memorial Sloan ، نیویورک. اخبار پزشکی Medscape.

این مطالعه به عنوان خلاصه پیگیری جلسه مجازی انجمن هماتولوژی آمریکا (ASH) 2020 ارائه شده است.

Asciminib اولین بازدارنده STAMP در نوع خود است (که به طور خاص ABL Myristoyl Pocket را هدف قرار می دهد) ، که متفاوت از TKI های تأیید شده فعلی ، که بازدارنده های ABL قابل رقابت در ATP هستند ، عمل می کند.

پنج TKI توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده برای درمان CML تأیید شده است: imatinib (گلیوک ژنریک) ، نیلوتینیبتاسینیا) ، dasatinib (اسپریسل) ، بوزوتینیب و پوناتینیب (Iclusig).

همه آنها با اتصال به جیب اتصال دهنده ATP ، BCR / ABL تیروزین کیناز را مهار می کنند.

دکتر مایکل جی استایلر ، دانشیار در برنامه پیوند مغز استخوان در بیمارستان دانشگاه فاکس چیس-تمپل ، مرکز سرطان فاکس چیس ، فیلادلفیا ، پنسیلوانیا ، توضیح داد که بیشتر بیماران مبتلا به بیماری های مقاوم به TKI جهشی در جیب آنها متصل می شود.

با غیر فعال کردن پروتئین با اتصال خارج از سایت ATP ، آسکیمینیب یک مهار کننده جدید BCR-ABL است و ممکن است جایگزین بهتری برای سایر TKI های سنتی باشد. استایلر به گفت: “این عامل قول می دهد كه علاوه بر مهم در زرادخانه درمان CML ما باشد.” اخبار پزشکی Medscape.

کارشناس دیگری نیز موافقت کرد. دکتر گابریلا گفت: “اگرچه ما روش های درمانی بسیار خوبی برای CML داریم ، اما داشتن یک داروی جدید که BCR-ABL را به روشی جدید هدایت می کند و به ما در مراقبت بهتر از بیماران CML کمک می کند ، بسیار خوب است.” S. هابز ، اخبار پزشکی Medscape. هابز مدیر بالینی سرطان خون در مرکز سرطان توده بوستون در ماساچوست است.

بیماران در این مطالعه قبلاً حداقل دو نوع مختلف TKI دریافت کرده بودند. هابز گفت: “پاسخ ها برای این گروه از بیماران تحت درمان بسیار شدید دلگرم کننده به نظر می رسید. اگرچه بیماران CML با روش های درمانی فعلی بسیار خوب عمل می کنند ، اما افرادی که پاسخی به TKI دریافت نمی کنند همچنان یک چالش بالینی دشوار هستند.”

حتما بخوانید:
FDA در مورد آلرژی و نگرانی های مربوط به بارداری برای واکسن COVID راهنمایی می کند

“این اولین مطالعه مقایسه asciminib با TKI به طور مستقیم (در این مورد bosutinib) است و ایمنی و همچنین شواهد اولیه اثربخشی را نشان داده است. من مشتاقانه منتظر دیدن مطالعات بیشتر با این داروی امیدوار کننده و داروی جدید برای افزودن به زرادخانه CML هستم. “او اضافه کرد.

بیمارانی را که از Asciminib بهره مند می شوند ، شناسایی کنید

مائورو گفت ، در حال حاضر ، بیماران مبتلا به CML توسط بیش از یک نسل دوم TKI توالی می شوند. وی خاطرنشان كرد: اگر ایماتینیب و نسل دوم TKI به بیمار خدمات خوبی ارائه ندهند ، فقط بوزوتینیب در خط سوم و به طور مقایسه ای در مطالعه ASCEMBL مورد مطالعه قرار گرفت. به گفته وی ، آسکیمینیب بهتر است و ممکن است جایگزین روشنی برای پوناتینیب ارائه دهد ، که گزینه دیگری است و معمولاً حتی بعد از توالی سایر گزینه های موجود نیز داده می شود.

هابز موافقت کرد. وی گفت: “این یک گروه چالش برانگیز برای کنترل بیماران است زیرا توانایی آنها محدود است. در این سناریوها ، مانند پیوند مغز استخوان ، پوناتینیب اغلب داروی ارجح است.”

Asciminib هنوز تصویب نشده است ، اما مائورو و هابز امیدوارند که این کار را در اوایل سال آینده انجام دهند و این تایید اولیه احتمالاً در بیماران مبتلا به CML-CP پس از چندین (دو یا سه) خط درمانی وجود دارد. آنها همچنین توافق کردند که می تواند در درمان بیماران CML با جهش T315I ، که به ویژه یک بیماری چالش برانگیز است ، به تنهایی یا به صورت ترکیبی م beثر باشد.

نویسنده ارشد این مطالعه ، دکتر آندریاس هوخاوس ، از کلینیک پزشکی داخلی در جنا ، آلمان ، که یافته ها را ارائه داد ، خاطرنشان کرد که تلاش های جدیدی برای آزمایش اثر آسکیمینیب به تنهایی یا به صورت ترکیبی در اوایل در حال انجام است. خطوط درمانی که ادامه دارد و شامل مطالعه FASCINATION محقق می شود (خط اول asiminib در ترکیب) در آلمان (NCT03906292).

جزئیات مطالعه ASCEMBL

ASCEMBL یک مطالعه فاز 3 است که در آن بیماران مبتلا به CML که حداقل دو TKI قبلی دریافت کرده بودند به صورت تصفیه ای بصورت تصفیه شده به asciminib (157 = n) 40 میلی گرم دو بار در روز یا بوزوتینیب (76 = n) 500 میلی گرم یک بار در روز انجام شد. در یک تغییر پروتکل ، به بیماران مبتلا به نارسایی مستند bosutinib اجازه داده شد که به asciminib روی آورند.

دلیل اصلی قطع آخرین درمان TKI عدم کارآیی تقریباً در دو سوم بیماران بود. تعداد بیشتری از بیماران در گروه آسمینین نسبت به گروه بوزوتینیب دو خط درمانی قبلی دریافت کرده اند (52٪ در مقابل 40٪). دیگران سه یا چند خط قبلی درمانی دریافت کردند.

حتما بخوانید:
این چیزی است که خودی‌های صنعت درباره Https://bestladyshaver.co.uk لیدی شیور اسدا می‌گویند. - The Impressive Blog 8677

متوسط ​​مدت زمان پیگیری داده ها 14.9 ماه بود.

هوخاوس گزارش داد كه قطع درمان در بیماران دریافت كننده آسكمینیب نسبت به بوزوتینیب (38٪ در مقابل 70٪) و عمدتاً به دلیل عدم اثربخشی (21٪ در مقابل 32٪) یا عوارض جانبی (5٪ در مقابل) بود. 21٪)

این مطالعه به نقطه نهایی اصلی خود رسید: پاسخ مولکولی پایه (MMR) تقریباً دو برابر بیشتر از asosiminib از bosutinib به مدت 24 هفته بود (25.5٪ در مقابل 13.2٪). پ = .029) اثر درمانی MMR 12.2٪ بود. مدت زمان متوسط ​​قرار گرفتن در معرض آسمینینیب 43.4 هفته برای آسکیمینیب و 29.2 هفته برای بوزوتینیب بود.

Hochhaus گزارش داد: “اثر مداوم درمان در تمام زیر گروه های بیماران مشاهده شد و میزان MMR در بیماران با آسمینین در تمام خطوط درمانی قبلی به طور مداوم زیاد بود.”

وی خاطرنشان كرد: بیمارانی كه آسكیمینیب دریافت می كنند (25٪ در مقابل 11.9٪) بیشتر در 24 هفته به MMR دست می یابند و از 12 هفته شروع می شوند. همچنین پاسخ کامل سیتوژنتیک در بیمارانی که آسکیمینیب دریافت می کنند بیشتر بود (8/40 درصد در مقابل 2/24 درصد).

بروز عوارض جانبی درجه 3 یا بالاتر با آسکیمینیب نسبت به بوزوتینیب کمتر بود (51٪ در مقابل 61٪). ترومبوسیتوپنی و نوتروپنی بیشتر با آسکیمینیب و حوادث گوارشی با بوزوتینیب بیشتر است. حوادث انسداد شریانی در پنج بیمار دریافت کننده آسکیمینیب و یک بیمار دریافت کننده بوزوتینیب گزارش شده است. بیشتر این بیماران قبلاً در معرض ایماتینیب ، نیلوتینیب و / یا دازاتینیب بودند.

مائورو ، محقق محقق در یک مطالعه فاز 3 ، همچنین در یک مطالعه فاز 1 بیماران مبتلا به این دارو را معالجه کرد. “وی گفت:” من فکر می کنم آسیمینیب تحمل بسیار خوبی دارد ، به ندرت و هیچ مورد عدم تحمل. ” وی خاطرنشان کرد: عوارض جانبی قلبی عروقی و قلبی ریوی نیز بسیار نادر است.

پیگیری طولانی تر از مطالعه ASCEMBL و پیگیری مداوم گروههای بی شماری در مطالعه فاز 1 (بیماران T315I مثبت که با دوزهای بالاتر آسکیمینیب تحت درمان قرار می گیرند ؛ درمان ترکیبی با imatinib / nilotinib / dasatinib + asciminib ؛ و غیره) ضروری است مائورو خاطرنشان کرد: برای حل هر گونه مسئله در مورد رویدادهای ناگوار انتخابی از جمله انسداد عروق ،

هوخاوس اعلام کرد که بودجه تحقیقاتی را از Novartis ، Incyte ، Pfizer و Bristol-Myers Squibb دریافت کرده است. هابز گفت که او در هیئت های مشاوره Novartis بود. مائورو در مورد روابط مالی با بریستول-مایرز اسكوبیب ، نوآرتیس ، تاكدا ، فایزر و سان فارما / SPARC گزارش داده است.

نشست سالانه انجمن هماتولوژی آمریکا (ASH) 2020: خلاصه LBA4. ارائه شده در 8 دسامبر سال 2020.

برای کسب اطلاعات بیشتر از Medscape Oncology ، با ما همراه باشید توییتر و فیس بوک
منبع: ketabche-online.ir