[ad_1]

در مطالعات مبتلا به هپاتیت B مزمن ، اثرات محافظتی آسپیرین در برابر کارسینوم هپاتوسلولار (HCC) ممکن است بسته به شرایط سیروز و درمان با استاتین متفاوت باشد.

یک مطالعه نشان داد که اگرچه آسپرین با کاهش خطر HCC در این بیماران همراه است ، اما مصرف همزمان با استاتین ها ممکن است بخشی از این اثر را توضیح دهد. مورد دیگر نشان داد که سیروز باعث کاهش خطر آسپرین می شود.

محقق وون موک چوی ، MD ، در کالج پزشکی دانشگاه اولسان در سئول ، جمهوری کره گفت: در حال حاضر ارتباطی بین کاهش خطر HCC و آسپرین یا استاتین در بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن B وجود دارد.

در یکی از تجزیه و تحلیل های خود ، چوی و همکارانش سهم هر دارو را تحریک کردند و دریافتند که کاهش خطر HCC ارائه شده توسط استاتین ها بدون توجه به اینکه بیماران از آسپرین استفاده می کنند یا نه ، مشابه است.

چوی ، که یافته های جلسه کبد 2020 را ارائه داد ، گفت: “فقط استاتین ها ، بدون توجه به برنامه مطالعه ، کاهش ثابت و قابل توجه وابسته به دوز در خطر HCC را نشان می دهند.”

مطالعه دوم ، که به بررسی رابطه بین آسپیرین و خطر HCC در بیماران مبتلا به سیروز و بدون آن پرداخته بود ، توسط هژون جانگ ، پزشکی از کالج پزشکی سئول ارائه شد.

ژانگ گفت که آسپرین با کاهش خطر ابتلا به HCC در ارتباط است ، اما سیروز “تأثیر قابل توجهی در این ارتباط داشته است” ، و فواید آسپرین را پاک می کند.

استاتین و آسپرین

چوی گفت ، استاتین ها و آسپرین به احتمال زیاد با هم برای بیماران مبتلا به هپاتیت B مزمن اما بدون سیروز تجویز می شوند. به همین دلیل ، او و همکارانش داده های پایگاه داده خدمات بیمه سلامت ملی کره را از سال 2005 تا 2015 مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در تجزیه و تحلیل مورد شاهدی ، 17150 بیمار مبتلا به HCC از نظر جنس ، سن و سایر عوامل با 817675 بیمار بدون HCC مقایسه شدند. همه شرکت کنندگان هپاتیت B مزمن بدون سیروز داشتند و هرگز تحت درمان ضد ویروسی قرار نگرفتند.

این تیم همچنین بروز HCC را در دو گروه تاریخی از بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن B اما بدون سیروز تجزیه و تحلیل کرد ، یکی متشکل از 673107 نفر که آسپرین مصرف می کنند و دیگری 588،045 نفر استاتین مصرف می کنند.

تجزیه و تحلیل مورد شاهد نشان داده شده است که 11٪ کاهش خطر استفاده از آسپیرین (نسبت شانس تنظیم شده) را نشان می دهد. [OR]، 0.89؛ 95٪ CI، 0.85 – 0.94) و 61٪ کاهش خطر با استاتین ها (تنظیم شده OR ، 0.39 ؛ 95٪ CI ، 0.36 – 0.40). این اثر با دوز استاتین ها ، اما با آسپرین اثر ندارد.

تجزیه و تحلیل همگروهی تاریخی نشان داد که 33٪ کاهش خطر HCC با آسپرین (نسبت خطر تنظیم شده) [HR]، 0.67؛ 95٪ CI ، 0.63 – 0.72) و 67٪ کاهش با استاتین ها (اصلاح شده HR ، 0.33 ؛ 95٪ CI ، 0.30 – 0.37). با این حال ، آنالیزهای طبقه بندی شده دارویی ، سودمندی استاتین ها با یا بدون آسپرین را نشان می دهد (پ <0.001 برای هر دو) اما بدون استاتین هیچ فایده آسپرین ندارد.

سیروز و آسپرین

برای ارزیابی تعامل بین سیروز و آسپرین ، ژانگ و همکارانش 329 هزار و 635 بیمار مبتلا به هپاتیت B مزمن را در پایگاه داده خدمات بیمه خدمات درمانی ملی کره شناسایی کردند.

در مجموع 20200 نفر حداقل برای 90 روز متوالی آسپرین دریافت کردند و بقیه هرگز تحت درمان با پلاکت قرار نگرفتند. بیماران تحت درمان و درمان نشده از نظر چندین عامل مقایسه شده و بروز HCC پس از متوسط ​​پیگیری 6.7 سال بررسی شد.

در میان 2697 بیمار که در پیگیری به HCC مبتلا شدند ، میزان تجمع HCC در افرادی که آسپرین مصرف می کردند نسبت به افرادی که این دارو را مصرف نکردند به طور قابل توجهی پایین تر بود (پ <.001). 15٪ کاهش خطر HCC در گروه آسپرین وجود دارد (اصلاح شده HR ، 0.85 ؛ 95٪ CI ، 0.78 - 0.92).

با این حال ، در بیماران مبتلا به سیروز ، مزایای آسپرین از بین می رود. بیماران بدون سیروز هنوز 13٪ کاهش خطر HCC داشتند (اصلاح شده HR ، 0.87: 95٪ CI ، 0.79 – 0.95). این گروه همچنین دارای خطر خونریزی اساسی اندکی افزایش یافته است (اصلاح شده HR ، 1.1 ؛ 95٪ CI ، 1.03 – 1.28).

دکتر آمیت سینگال از مرکز پزشکی Southwest در دالاس ، که در این دو مطالعه نقش نداشت ، گفت: یافته های این دو مطالعه به ادبیات رو به رشد وعده استاتین ها و آسپرین که هم در دسترس هستند و هم نسبتاً بی خطر هستند ، اضافه می شود. .

وی گفت: “این تحقیق نسبتاً ساده است ، اما واقعاً منطقه ای از نیازهای زیاد در منطقه را برطرف می كند.” وی افزود: اگرچه آنها از داده های كیفیت بالاتری برخوردار نیستند ، استاتین ها و آسپرین كاملاً آماده استفاده از روش های درمانی شیمی درمانی در كلینیك نیستند ، گرچه نتایج نشان دهنده نوید آزمایش های تصادفی آینده است.

سینگال گفت ، تجزیه و تحلیل زیرگروهی که به سیروز و تعامل آسپرین و استاتین ها نگاه می کند ، می تواند به برنامه ریزی چنین مطالعاتی کمک کند ، که “برای طراحی آزمایشات بسیار مهم است.”

وی همچنین با اشاره به لزوم انجام آزمایشات تصادفی ، به مطالعاتی اشاره کرد که برخلاف این نتایج ، مزایای آسپرین را در بیماران مبتلا به سیروز نشان داد. وی گفت: “با این حال ، هر مطالعه داده هایی را ارائه می دهد كه می تواند به اطلاع این آزمایشات برسد.”

چوی و ژانگ هیچ رابطه مالی را فاش نکردند. سینگال مشاور Genentech ، Bayer ، Eisai ، Exelixis ، Bristol-Myers Squibb ، Roche ، Glycotest ، FujiFilm ، GRAIL و Exact Sciences است ، عمدتا در ارتباط با درمان و غربالگری HCC ، نه شیمی درمانی.

نشست کبدی با تجربه دیجیتال 2020: انجمن آمریکایی مطالعه بیماری های کبد (AASLD): چکیده مقالات 137 و 159. ارسال شده در 16 نوامبر 2020.

Medscape را در فیس بوک دنبال کنید ، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب[ad_2]

منبع: ketabche-online.ir

ایندکسر